Ekonomi

Dolar/TL ne kadar oldu? (08.01.2018)

Dolar/TL ne kadar oldu? (08.01.2018)

Bolton ve heyetinin Türk yetkililer ile görüşmelerinde ABD ’nin Suriye ’den askeri birliklerini çekme kararının nasıl uygulanacağı ve takvimi konusunun ele alınması bekleniyor.

8 OCAK
09:31

8 OCAK
09:31

Dolar ne kadar oldu?
Dolar 5.3986/5.4040’tan, euro/TL 6.1836/6.1915’ten işlem görüyor.

Ziyaret öncesinde iki ülke yetkililerin yaptığı açıklamalar, son yıllarda Türkiye-ABD ilişkilerinde en büyük sorun haline dönüşen Suriye ’deki YPG/PYD varlığı konusunda atılacak adımların çekilme sürecinde de en zorlu mesele olarak ön plana çıkacağına işaret ediyor.Bolton, Pazar günü yaptığı bir açıklamada ABD ’nin Suriye ’den çekilmesi için yeni bir şart ortaya sürerek Türkiye ’den ABD ’nin Suriye ’deki Kürt müttefiklerini korumayı kabul etmesini istemişti.

“5.50-5.65 DİRENÇ SEVİYELERİ İZLENEBİLİR”

AHL Forex notunda Fed ’in 2019 yılında faiz artırımlarına ara verilebileceğine dair Powell ’dan gelen sinyaller ile gelişmekte olan ülke para birimleri değer kazansa da içerideki jeopolitik gelişmelerin TL ’deki değer kazanımlarını baskıladığı belirtilerek, “Yeni işlem gününde kurda 5.35 psikolojik seviyeyi takip edeceğiz. Bu seviye altında yaşanabilecek fiyatlamalarda TL lehine işlemlerin gündeme gelmesi beklenebilir. Bu durumda yaşanacak geri çekilmelerde 5.2800, 5.2500 ve 5.2200 destek seviyeleri hedef konuma gelebilir. Kurda 5.35 üzerindeki tutunmanın devam etmesi halinde olası yükselişlerde ise 5.4200, 5.5000 ve 5.6500 direnç seviyeleri izlenebilir” denildi.

Ticaret savaşları tarafında ise ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross dün yaptığı açıklamada, Beijing ve Washington ’dan birçok yetkilinin ticaret anlaşmazlığını sona erdirmek amacıyla müzakerelere yeniden başlamalarıyla birlikte bir anlaşmaya varabileceklerini belirtti.

6-tahvil

Dün TL ’nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmasında Bolton ’ın son açıklamalarının ve dolar/TL ’de Cuma günü gelinen seviyelerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesinin etkili olduğu belirtilmişti.

Çin ’in ekonomiyi desteklemek adına açıkladığı önlemler, ABD ’de Cuma günü açıklanan tarımdışı istihdam verisi ve Fed Başkanı Jerome Powell ’ın ekonomideki ivme kaybı kaynaklı endişeleri hafifletmeye çalışarak merkez bankasının bu yıl para politikası kararlarını alırken sabırlı ve esnek olacağını söylemesinin ardından artan risk iştahıyla Cuma günü 5.33 ’lü seviyelere gerileyen dolar/TL, yeni haftaya da 5.35 civarından başlamıştı.

Ancak dün neredeyse bütün gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde dolar karşısında pozitif performans gözlenirken, TL negatif ayrıştı ve gün içinde dolar karşısındaki değer kaybı bir ara yüzde 1 ’i buldu.

İLGİLİ HABERGüncel gram ve çeyrek altın fiyatları! 'Bu hafta altın fiyatları alım fırsatı yaratabilir'Güncel gram ve çeyrek altın fiyatları! ‘Bu hafta altın fiyatları alım fırsatı yaratabilir’
Tahvil-bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 16.61, valörde son işlemde yüzde 16.69 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta ortalama yüzde 16.62, valörde son işlemde yüzde 16.54 seviyesindeydi.İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 19.82, valörde son işlemde yüzde 19.78 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta ortalama yüzde 19.61 seviyesindeydi.REUTERS

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy