Ekonomi

JP Morgan: Brent Petrolün Fiyatı 2 Senede 60 Dolara Çıkabilir

JP Morgan: Brent Petrolün Fiyatı 2 Senede 60 Dolara Çıkabilir
ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan, yatırım kesintileri sebebiyle küresel arzda ciddi kayıplar olabileceğini ve böylelikle brent petrol fiyatının 2 sene içerisinde 60 dolar/varil seviyeye yükselebileceği tahmininde bulundu.

ABD’li yatırım bankası JP Morgan, petrol sektöründe meydana gelen yatırım kesintileri sebebiyle küresel arzda ciddi kayıplar olabileceğini ve bu kaybın brent petrol fiyatını 2 sene içerisinde 60 dolar/varil seviyeye yükselebileceğini bekliyor.

New York Times gazetesinde yer alan haberine göre, petrol fiyatları perşembe günü hisselerde meydana gelen düşüş ile ikinci dalga kaygılarıyla % 8 geriledi, cuma da oldukça hafif bir toparlama görüldü.

WTI TSİ 14:42 itibarıyla % 0,33 artarak 36 doların üzerinde ilerlerken, Brent’in varil fiyatı % 0,67 artarak 38,81 dolardan alıcı buldu. Banka küresel petrol talebi tahminlerini 20202 için 9 milyon varil indirerek bu sene için yaklaşık 91 milyon varil/gün seviyesini tahmin etti.

Gelen açıklamada kullanımın salgın öncesi 100 milyon varil/ gün seviyesine de ancak gelecek yıl kasım dönebileceği aktarıldı.

OPEC’İN ARZDAKİ HİSSESİ YENİDEN ARTACAK

JP Morgan 2016 yılında OPEC’in toplam arzdaki oranının % 39 olduğunu ve bu hissenin 2020-21’de % 33’e indiğini aktarıyor ve bu oranın 2025 senesi itibarıyla yeniden % 45’e yükseleceğini öngörüyor.

Suudi Arabistan’ın küresel petrol piyasasındaki pazar oranının 1980’li yıllardan bu yana en fazla seviyeye yanaştığını aktaran banka Suudi Arabistan’ın 2020’de % 11,6 olan payının 2025 yılı itibariye % 15’e çıkacağını tahmin ederek bunun 1980’li yıllardan bu yana görülmemiş bir oran olduğuna işaret ediyor.

645 MİLYON DOLARA ÇIKACAK

Petrol fiyatlarının talep yanlı şokla sene başından bu yana % 40 indiğinin altı çizilen açıklamada bu yılın sonu itibarıyla petrol ve doğalgaz firmaları aracılığıyla son senede açıklanan harcama kesintilerinin 645 milyon dolara yükselmesi bekleniyor.

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy