Ekonomi

Memur maaşlarına ne kadar zam yapılacak? 2019 Ocak memur zammı belli oldu mu?

Memur maaşlarına ne kadar zam yapılacak? 2019 Ocak memur zammı belli oldu mu?

Memurların maaşlarına yılda iki kez zam yapılıyor. Temmuz ve Ocak aylarında memur maaşlarına yapılan zam enflasyon verilerine göre belirleniyor. Son dönemlerde artan enflasyon memurun maaşını eritmişti. Kasım ayında enflasyon oranları önceki aylara nazaran düşüş gösterdi şimdi ise memurlar Aralık ayında da enflasyonun düşük çıkmasından ve maaşlara yapılan zammın yeterli olmamasından endişe duyuyor. Peki 2019 Memur zammı yüzde kaç olacak? İşte 2019 memur zammı tahminleri…

2019 MEMUR ZAMMI YÜZDE KAÇ OLACAK?

Memurların maaşlarına yansıyacak zam son 6 ayın enflasyon verilerine göre belirlenecek. Enflasyonun Aralık ayında da düşüş göstermesi ve memurlara yaklaşık yüzde 9-10 oranında zam yapılacağı tahmin ediliyor. Memurların zam oranları kıdemlerine göre değişiklik gösteriyor. Ocak ayında kesinleşecek olan memur maaşlarına 218 TL ve 1182 TL arasında zam yapılacak.Buna göre; en düşük aktif memur maaşı 3.133TL ’den 3.341 TL ’ye yükselirken, mevcut görevde olan memurun zam miktarı 1.182 TL olarak gerçekleşecek.

“KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE GERİ ALINIYOR”

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, memurlara yapılan zammı kaşıkla verilip kepçeyle geri alınmasına benzetti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Kamu görevlileri vergi diliminin sıkıntısını yaşıyor. Enflasyon rakamlarının yüksek çıkmasından kaynaklı olarak 2 yıllık toplu sözleşme sürecinde imza altına aldığımız rakamların üzerinde bir enflasyon gerçekleşti. Türkiye’de ekonomideki dalgalanma, dolar, kur ve dış müdahale operasyonları yüzünden bir enflasyon makası oluştu. Bu makas dolayısıyla da kamu görevlilerinin alım gücü düştü. Onun için ocak ayında yapılacak enflasyon farkı ödemesi ile aradaki tazminat kısmının sağlanması gerekiyor. Eylül ve ekim ayından itibaren yüzdelik dilimi geçen enflasyon rakamları dolayısıyla ortada bir mali kayıp var. Bunun telafi edilmesi gerekiyor.”

İLGİLİ HABERMemur-Sen: Gelir vergisi kesintileri yüzde 15 ile sabitlenmeliMemur-Sen: Gelir vergisi kesintileri yüzde 15 ile sabitlenmeli

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy