Ekonomi

Merkez Bankası Faizleri Sabit Tuttu

Merkez Bankası Faizleri Sabit Tuttu

Merkez Bankası faiz kararını duyurdu. Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısı’nın ardından gerçekleştirilen açıklamaya göre haftalık repo faizi yüzde 24,00 düzeyinde sabit kaldı. Foreks’in anketine katılan analistlerin hepsi haftalık repo faizinin sabit kalacağı tahmininde bulunmuştu.

“ENFLASYONDA İYİLEŞME SAĞLANANA KADAR SIKI PARASAL DURUŞ KORUNACAK”

PPK toplantısının ardından yayınlanan açıklamada şöyle denildi:

“Son dönemde duyurulan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin netleştiğini ifade etmektedir. Dış talep gücünü korumakla beraber finansal şartlardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama sürmektedir.

İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar düzelme gözlenmekle beraber fiyat istikrarına dönük riskler sürmektedir. Bu kapsamda Kurul, enflasyon görünümünde net bir iyileşme sağlanana dek sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

“İHTİYAÇ DUYULMASI HALİNDE İLAVE PARASAL SIKILAŞMA YAPILABİLECEK”

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel hedefi çerçevesinde elindeki tüm araçları kullanmayı sürdürecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme dönemine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından takip edilerek gereksinim olması durumunda ek parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Duyurulacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe dönük politika duruşunu değiştirmesine sebep olabileceği önemle vurgulanmalıdır”

13 EYLÜL’DE 625 BAZ PUAN ARTIRILMIŞTI

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 13 Eylül’deki görüşmesinde politika faizini 625 baz puan yükselterek yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltmişti. Ekim ayındaki görüşmede ise faizde değişiklik yapılmadı.

Son Dakika Ekonomi Haberleri için aşağı kaydırın.

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy