Genel

1. Avrupa Alevi Kurultayı, 8-9 Şubat tarihlerinde Viyana’da gerçekleşecek

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

PİRHA – Avusturya’nın Başkenti Viyana’da 8-9 Şubat tarihlerinde 1. Avrupa Alevi Kurultayı yapılacak. Konuya ilişkin açıklama yapan Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkan Özgür Turak, “Türkiye’de ve Avrupa’da, Aleviliğin kendine özgü bir inanç olarak tanınması ve kalıcı çözümlerin sağlanmasının inançsal, akademik ve kurumsal boyutlarda ele alınacağı bir Alevi Kurultayı düzenliyoruz” dedi. 

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu ile Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun birlikte düzenleyecekleri kurultaya, Avrupa ve Türkiye’den çok sayıda Alevi kurum temsilcisi, araştırmacı, akademisyen ve Alevi- Bektaşi Anası, Dedesi, Babası katılacak.

“ALEVİLİĞİN KENDİNE ÖZGÜ İNANÇ OLARAK TANINMASINI ÖNEMSİYORUZ”

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Özgür Turak, 8-9 Şubat tarihlerinde Viyana’da toplanacak olan 1. Avrupa Alevi Kurultayı’na ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Türkiye’de ve Avrupa’da, Aleviliğin kendine özgü bir inanç olarak tanınmasını ve kalıcı çözümlerin sağlanmasını biz çok önemli buluyoruz ve önemsiyoruz. Avrupa genelinde, 17’den fazla ülkede yaklaşık 1,5 milyon Alevi yaşamaktadır. Bu ülkelerden 6 tanesi, Aleviliği kendine özgü bir inanç olarak tanımış durumdadır. Din, vicdan ve inanç özgürlüğünün laiklik ilkesi doğrultusunda sağlanması, Alevilerin eşit yurttaşlık, eşit haklar talebi ve anayasal güvence altına alınması doğrultusunda; hukuki, siyasi, diplomatik ve demokratik boyutta mücadelesinin önemi ortadadır.”

KURULTAYIN AMACI

“1. Avrupa Alevi Kurultayı”na “Avrupa ve Türkiye’den çok sayıda dede ve ananın, akademisyenin ve kurum temsilcisinin katılacağına vurgu yapan Turak,
‘‘Türkiye’de ve Avrupa’da, Aleviliğin kendine özgü bir inanç olarak tanınması ve kalıcı çözümlerin sağlanmasının inançsal, akademik ve kurumsal boyutlarda ele alınacağı bir Alevi kurultayı düzenliyoruz” dedi.

(HABER MERKEZİ)

1. Avrupa Alevi Kurultayı, 8-9 Şubat tarihlerinde Viyana’da gerçekleşecek

Leave your vote

Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı