Genel

AB Komisyonu Covid-19 Önlemlerinin Kaldırılmasıyla İlgili Yol Haritasını Açıkladı

AB Komisyonu Covid-19 Önlemlerinin Kaldırılmasıyla İlgili Yol Haritasını Açıkladı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, yeni tip coronavirüsle mücadelenin masaya yatırıldığı Belçika, Brüksel’de ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

AB ’ye üye ülkelerin coronavirüse karşı uygulamaya soktuğu kısıtlayıcı tedbirlerin, yeni tespit edilen vaka sayısında düşüş olmasına ve sağlık sistemlerinin virüsle başa çıkabilmesine yardımcı olduğunu ifade eden Başkan, öte yandan, bu tedbirlerin ekonomiyi yüksek oranda etkilediğinin altını çizdi.

Komisyon Başkanı, AB ’ye üye ülkelerin coronavirüsle mücadelede aldığı kısıtlayıcı tedbirlerin kaldırılmasıyla ilgili yol haritasında fikir birliğine vardıklarını ifade ederek, “Bu yol haritası kısıtlayıcı tedbirlerin hemen kaldırılacağı anlamına gelmiyor fakat üye ülkeler için bir çerçeve niteliği taşıyor. Genel olarak, aşamalı bir yaklaşım öneriyoruz ve her kararın sürekli olarak izlenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kısıtlayıcı tedbirlerin kaldırılmasıyla ilgili tavsiyelerin 3 ön şarta bağlı olduğunu kaydeden Başkan, bu şartların “Yeni tip coronavirüsün yayılmasında ciddi düşüş, yeterli sağlık sistemi kapasitesi, elverişli gözetleme ve izleme kapasitesi” olduğunu sözlerine ekledi.

Von der Leyen, yeni tip coronavirüsle başa çıkabilmek için global bir insiyatifin gerekli olduğunu belirterek, 4 Mayıs’ta video konferans vasıtasıyla bir bağış konferansı yapmanın kararlaştırıldığını açıkladı.

Michel ise alınan tedbirlerin ülkelere ciddi ekonomik ve sosyal yansımaları olduğunu anımsatarak, bunların “gelecek aylarda hatta yıllarda devam edeceği” yorumunu yaptı.

İLİşKİLİ HABERLER Avrupa Birliği'ne Nefret, Türkiye'ye Teşekkür Söylemleri

Avrupa Birliği’ne Nefret, Türkiye’ye Teşekkür Söylemleri

Avrupa Birliği İtalya'dan Özür Diledi!

Avrupa Birliği İtalya’dan Özür Diledi!

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy