GenelMakale

AKP’NİN DİNİ BÜTÇESİ: YENİ KİMLİK İNŞAASI

DİB’in (Diyanet işleri Başkanlığı) 2019 yılı bütçesi 7.7 milyar liradan 10.5 milyar liraya çıkarılarak, yatırımcı bakanlıkların bütçesini 4’e katlamıştır.

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

AKP’NİN DİNİ BÜTÇESİ: YENİ KİMLİK İNŞAASI

DİB’in (Diyanet işleri Başkanlığı) 2019 yılı bütçesi 7.7 milyar liradan 10.5 milyar liraya çıkarılarak, yatırımcı bakanlıkların bütçesini 4’e katlamıştır. Diyanet bütçesi olağanüstü artırılırken, Bilim ve Teknoloji, Ulaştırma ve Altyapı, Enerji bakanlıklarının bütçelerinde yüzde 56’ları aşan kesintiler yapılmıştır.

Diyanet’in personel ödeneği yüzde 36.5 artarak 8.5 milyar liraya çıkarılmıştır. Nitekim ihtiyaç olmadığı halde “imam ihtiyacı var” denilerek 5,500 imam kadrosu açılmış, işe alınmış, sonrasında başka devlet kurumlara kaydırılmıştır.

MEB’in ‘din’ bütçesi 8,679 milyar lira

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) imam hatip ortaokulları ve imam hatip liselerinden sorumlu Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılı bütçesi 8 milyar 679 milyon liraya ulaşmıştır. Böylece dini eğitime ayrılan bütçe, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesine yaklaşmıştır.

Geçtiğimiz yıl; 124’ü fen ve sosyal programlı, 2 bin 899’u Anadolu imam hatip lisesi olmak üzere toplam 4 bin 340 olan imam hatip okulu sayısı artırılarak 5 bin 138’e ulaşmıştır. Öğrenci sayısı ise toplamda 1 milyon 358 bin 861’e çıkmıştır.

Peki ama amaç ne: köklerimizin, dilimizin, örf ve geleneğimizin karartıldığı-giderek unutturulduğu bir kimlik inşaası; Selefilik! IŞİD’i neden koruduk, Suriye’nin bir bölgesinde neden kalıcı olduk? Ve nihayet bunca Suriyeliyi neden besliyoruz?

Bir virgül koyup anlamaya çalışalım: İstanbul T.Erdoğan için neden bu kadar önemli; neden vermek istemiyorlar?

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ yandaş dini vakıflara 847 milyon 592 bin 858 lira, 27 kuruş dağıtmış, İstanbul halkından gizlenmiştir.

TÜRGEV VE TÜGVA BAŞI ÇEKİYOR

Hazırlanan rapora göre vakıf ve derneklere hibe edilen kamu kaynaklarının dağılımı şöyledir:

TÜGVA: 74,3 milyon lira. TÜGVA’nın Yüksek İstişare Kurulunda Bilal Erdoğan yer alıyor.T3 (Türkiye Teknoloji Takımı): 41,3 milyon lira. T3’ün mütevelli heyeti başkanı Erdoğan’ın damadı ve yerli İHA üreticisi Baykar Makina’nın teknik müdürü Selçuk Bayraktar. TÜRGEV: 41,1 milyon lira. Erdoğan’ın kızı ve Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın eşi Esra Albayrak ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal TÜRGEV’in yönetim kurulunda. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden TÜRGEV’e 6 bina daha tahsis edildi… Ensar Vakfı: 28,7 milyon lira. Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirlikleri var; Karaman’da çocuklara taciz iddiasıyla gündeme gelmişti.

Okçular Vakfı: Bilal Erdoğan’ın “Ya Hak” diyerek ok attığı Vakfa 16,6 milyon lira. Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı: 16,5 milyon lira. Eski İBB başkanı Kadir Topbaş’ın ağabeyi Ahmet Hamdi Topbaş yönetim kurulu başkanı.

ÜLKE NİYE BATTI: Bu durumda devletin kamu, özel, katma değerli kurumlar, il özel idareleri eliyle dine, daha doğru bir deyimle dinciliğe ayırdığı bütçe toplamını şöyle toparlamak mümkündür:

1. DİB: 10,5 milyar TL
2. MEB Din İşleri Genel Müdürlüğü: 8,5 milyar TL
3. Diyanet Vakfı (tahmini olarak): 1 milyar TL
4. İBB yaklaşık: 1 milyar TL
5. Çamlıca, Ankara/Opera, Yassı Ada gibi birimlerde cami yapılması: 3 milyar TL
6. İl Özel İdareleri (cami onarımları, tahmini): 2 milyar TL
7. Tüm belediyelerin cami, Kuran kursu gideri (tahmini): 2 milyar TL
8. VGM (cami onarımları ve benzeri dini faaliyetleri, tahmini): 500 milyon TL
9. CB bütçesinden dini dernek ve vakıflara ayrılan bütçe: bilinmiyor.
10. Strateji Daire Bşk. bütçesinden dini kurumlara ayrılan bütçe: bilinmiyor.
11. CB örtülü ödeneğinden dini dernek ve vakıflara ayrılan bütçe: bilinmiyor.
12. TİKA, dini faaliyetleri bütçesi bilinmiyor.
13. Almanya, Kosova, İsviçre, Amerika, Londra (akıllı cami), Belarus,Haiti, Filipinler, Kazakistan, Kırım, Bosna Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Kuzey Kıbrıs, Cibuti, Kırgızistan olmak üzere toplam 103 caminin maliyeti: bilinmiyor.

DİNCİLİK BÜTÇESİNİN TOPLAMI; tahmini ve yaklaşık olarak 35 milyar TL’DİR. Bu miktar da genel bütçenin %3,5’ine tekabül etmektedir. (Kırgızistan-Bişkek camisinin maliyetinin 35 milyon dolar olduğu açıklandı.)

YİNE KIYASLAYIN DİYE YAZIYORUM: FABRİKALARIN SATIŞ BEDELİ DİN TACİRLERİNE

Çorum Şeker Fabrikası: 528 milyon lira, Yozgat Şeker Fabrikası: 275 milyon lira, Kırşehir Şeker Fabrikası: 330 milyon lira, Niğde-Bor Şeker Fabrikası: 336 milyon lira, Ilgın Şeker Fabrikası: 637 milyon lira, Turhal Şeker Fabrikası: 569 milyon liraya satıldı. TOPLAM: 2 milyar, 675 milyon TL elde edildi.

Enerji Bakanlığı 2019 yılı bütçesi 2 milyar 44 milyon lira, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2019 yılı bütçesi 2 milyar 500 milyon lira olduğuna göre, siz dinciliğe ayrılan bütçeyi ve nedenlerini tahlil ederek paranın da, siyasetin de, rejimin de yönünü görebilirsiniz…

Ve ülkenin neden battığını, neden “BEKA SORUNU”yla karşı karşıya kaldığımızı da…

Allah belanızı versin! Samimi dindarların, demokrat, laik yurttaşların, Alevilerin, dinsizlerin ve gayrı Müslimlerin hakkı sizi sürüm sürüm süründürsün!

28.05.2019
Murtaza Demir

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı