Genel

‘Alevilerin belleğinde travmalar var; Devlet elini inancımızdan çeksin’-VİDEO

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

PİRHA – Alevilere yönelik asimilasyon politikalarına ilişkin PİRHA’ya konuşan HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu üyesi Nesimi Aday, “Binlerce yıldır börtü böceği, ağacı, kuşu ve suyu ile ekosistemle barış içerisinde yaşayan bu topluluğa dokunmamak gerekiyor. Devlet, Alevi inanç kurumlarından ve inancımızdan elini çeksin” dedi. 

Haberin videosu

Halkların Demokratik Partisi Halklar ve İnançlar Komisyonu üyesi Nesimi Aday, Alevilere yönelik ev işaretlemelerine ve asimilasyon politikalarına ilişkin PİRHA’ya konuştu.

“ALEVİ TOPLUMUNUN BELLEĞİNDE TRAVMALAR VARDIR”

Aday, “En son İzmir ve Mersin’de Alevilerin evlerine işaret konuldu. İlk kez, eskilerinden farklı olarak cumhurbaşkanı, içişleri bakanı ve bakanlar da tepki gösterdi. Daha önce de çeşitli tepkiler gösterildi ama bir sonuca varılmadı. Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, bu işaretler için ‘Çocuklar yapmıştır’ demişti. Yine birileri ‘sarhoşların işidir’ demişti. Yüzyıllardır toplu katliamlara uğramış bir inanç grubuna yönelen bu tehditleri, sarhoşlar veya çocuklarla açıklanamaz. Çünkü Alevi toplumun belleğinde bu işaretlerin travmaları var. Evler işaretlendiğinde insanlar öldürülmüştür. Maraş’ta bu net olarak yaşandı ve görüldü. Bu işaretleme olaylarının Aralık ayında, yani Maraş Katliamı yıldönümünde olması ister istemez insanın aklında şüpheye neden oluyor” ifadelerini kullandı.

Dersim’de uygulanan asimilasyon politikalarına değinen Aday, “Dersim’de de etnosit dediğimiz kültürel asimilasyon uygulanıyor; değere saldırılıyor. Aleviler, Osmanlı’dan bu yana şeyhülislamların fermanları ile katlediliyordu. Günümüzde ise bu böyle yapılmıyor ama aynı mantalitede olan Diyanet, cemevlerimize gidip orada farklı asimilasyon ilişkisi geliştiriyor” diye konuştu.

İbadetlerin folklorik bir öge olarak lanse edilmesine tepki gösteren Aday, şöyle devam etti:

“Direkt tehdit etmiyorlar ama Alevilerin inancında erozyona neden olacak pratiklerde bulunuyorlar. Alevilerin kutsal ibadet ritüellerinden olan ceme, ‘hadi cem izleyelim’ diyerek girebiliyorlar. Seyirlik bir ritüel olarak görüyorlar. Alevilerin cemleri öyle gidip, her an izlenecek folklorik bir izlence değildir. Amaçları, o ritüelin inançsal etkisini azaltmak. Bu pratiklerin her biri Alevilerde bir kırılmaya neden oluyor.”

“DEVLET, İNANCIMIZDAN ELİNİ ÇEKSİN”

Alevilerin, inançlarını özgür bir şekilde yaşamalarını savunan Aday, şunları kaydetti:

“Diyanet ile ilişkili gri pasaportlu dedeler yine Dersim’de ciddi sıkıntılara neden olmuş durumdalar. İnsanlar cemevine gidemez durumda kalmışlar. Mecbur kalmasalar hakka yürüme erkanını bile orada yürütmeyecekler. Aleviler ya diğer inançlar gibi var olan olanaklardan yararlanmak, ya da tüm inançların eşit desteklenmesini istiyorlar. Ama böyle bir şey yapılmıyor, aksine Aleviliği devlet eliyle Sünni-İslam’la buluşturma çabasındalar. 72 millete bir nazardan bakan bu sevgi ve hoşgörü topluluğuna böyle davranmamalı. Dersim’in inanç merkezlerine dokunmamak gerekiyor. Binlerce yıldır börtü böceği, ağacı kuşu, suyu ile yani ekosistemle barışık yaşayan bu topluluğa dokunmamak gerekiyor. Bu dünya mirasını, insanlık kültürü için korumalı. Devlet, bu inanç kurumlarından ve inançlardan elini çeksin.”

PİRHA/DERSİM

‘Alevilerin belleğinde travmalar var; Devlet elini inancımızdan çeksin’-VİDEO

Leave your vote

Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı