Genel

Ataşehir PSAKD yöneticisi Gülüm’den kurumlara önemli uyarılar ve çağrı

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

PİRHA- PSAKD Ataşehir Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Gülüm, bir yazı kaleme alarak Alevi kurumlarına ve üyelere bir takım uyarılarda bulundu. Kurumlarda DERSİS ile birlikte üyelik sorununun daha da arttığını belirten Gülüm, dergahlarda demokratik kurallar ve kanalların ortadan kaldırıldığını, üyelerin mutlaka bir tutum alması gerektiğini kaydetti. 

PSAKD Ataşehir Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Gülüm, Alevi hareketinde kongrelere giderken izlenen yol, kullanılan yöntemler ve son gelişmelere ilişkin bir yazı kaleme aldı.

Alevi kurumlarında yaşanan sorunlardan birinin üyelik sorunu olduğunu belirten Hasan Gülüm, bu sorunun son dönemde DERBİS ile daha da karmaşık hale geldiğine dikkat çekti.

Alevi derneklerinin yasal olarak dernekler kanununa ve tüzüğüne göre işletildiğini hatırlatan Gülüm, “Kurum yöneticileri yapılan yanlışlıklarını örtmek için bu düzenleme şemsiyesine sığınıyor dedi.

Hasan Gülüm, dergahlarda demokratik kurallar ve kanalların ortadan kaldırıldığını ifade ederek, üyelerin mutlaka bir tutum alması gerektiğini kaydetti.

Hasan Gülüm’ün yazısı şöyle:

“ÜYELİK SORUNU VAR”

“Uzun süredir Alevi hareketi içinde bulunan kurumlarda yönetimlere gelme ve yönetim şekli nedeniyle kurumlarımızın içinde sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunların nedenleri yapısal sorunlar haline geldi. Bunlardan biri üyelik sorunudur. Üyelik sorunu son dönemde DERBİS ile daha da karmaşık hale geldi.

“KURUM YÖNETİCİLERİ DERNEKLER KANUNUNA VE TÜZÜĞÜNE SIĞINIYOR”

Bugün kurulu bulunan derneklerimiz yasal olarak dernekler kanununa ve tüzüğüne göre işlemektedir.   Derneklerimizde bulunan kurum yöneticileri yapılan yanlışlıklarını örtmek için bu düzenleme şemsiyesine sığınmaktalar. Üstelik her yerde ve alanda bunun ihtiyaçlarımıza cevap vermediğini söyleyerek bu yanlışlıklarda ısrar ediyorlar. Ancak bu düzenlemeye göre de öğretimizin gerekliliklerini yerine getirebiliriz. Yeter ki buna inanalım. Çünkü bunun uygulandığı alanlar ve örnekler bulunmaktadır.

Ancak Alevi örgütlerinin sorunları yapısal bir duruma dönüşmüş durumda. Bu nedenle bu sorunun çözümü için sözün ötesi bir adıma ihtiyaç bulunmaktadır. Bugün Alevi kurumlarımızda genel kurullar yaşanmaktadır. Kurumlarımız içinde bulunduğu yapısal olarak da tarif ettiğimiz sorunların çözümsüz olmasına neden olan bundan önce girdiği yol ve izlenen politikalardır.

Bunları, 2018 yılında Maraş anmasındaki fiili saldırıda, siyasi iktidarlarla ve siyasi partilerle olan kişisel ilişkilerde (Mersin Cemevi görüşmesi, İçişler Bakanı görüşmesi, belediye başkanları görüşmesi) ve Yamanlar Derneği’nde başlayan diğer derneklerimizde devam eden tasfiyeci çizgide görebiliriz.

“GENEL KURULLARDA İZLENECEK POLİTİKALAR SÜRECİN İPUCUNU VERECEK”

Bunun devamını Pir Sultan derneklerinde ve genel merkez seçimlerindeki usulsüzlük ile Alevi Bektaş’i Federasyonu Genel Kurulları’nda yaşanan hukuksuzlukla sürecin bu bölümü sonuçlandırıldı. Şimdi başlayan ve 2020 yılında derneklerimizde sonuçlanacak genel kurullar, önümüzdeki sürecin nasıl olacağının ipuçlarını verecektir. Bu nedenle gelecek dönemde varılacak yola bu genel kurullarda izlenecek politikalar cevap olacaktır.

“DERGAHLARIMIZDA DEMOKRATİK KURALLAR VE KANALLAR ORTADAN KALKTI”

Bu süreçte Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri’nde, diğer Alevi derneklerinde ve bağımsız cemevlerinde genel kuralları yapılmaktadır. Derneklerimiz genel kurullara giderken 2018 yılında çıkan ve 2019 martı ayında süresi sona eren DERBİS sisteminin yürürlüğe girmesi ile yapılmaktadır. Bugüne kadar derneklerimizde yapısal sorun olarak duran yönetme ve üye sorunu Dernekler Bilgi Sistemi (DERBİS) ile iki katına çıkmış durumda. Üyelik yenilemede (DERBİS’e kayıt etme) kayıtların sadece yönetimde olduğu bu sistemde oldukça tasfiyeci sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu genel kurullara eğer müdahale edilmese Alevi hareketinde demokratik tüm kanalların kapatılmasının adımları atılmış olacaktır. Şu an nerdeyse dergahlarımızın tamamında (bazı dergahlarımız hariç ) demokratik kurallar ve kanallar ortadan kalkmış durumda.

“HİÇ BİR DEMOKRATİK KURAL İŞLETİLMİYOR”

Diğer derneklerimizde ise DERBİS gerekçesi ile mevcut yöneticiler kendisine muhalefet olan üyeleri üye yapılmamış, kendisini yönetime getirecek üyelikler yapılmaktadır. Şubelere müdahale edilmekte, kendine yakın şubelerin seçilmesi sağlanmakta. Kısacası seçimlere giderken hiçbir demokratik kural işletilmiyor. Denetlenmiyor. Bu durumun sonucu derneklerimizde bulunan en dinamik canlarımız eksilterek sonuçlanmaktadır.

“ÜYELERİMİZ MUTLAKA TUTUM ALMALI”

Bunların Pir Sultan Abdal gibi derneklerde olması ise demokratik Alevi hareketinin daha hızlı tasfiye edilmesi ve dağılması anlamına gelmektedir. Ancak Pir Sultan dernekleri ve demokratik Alevi hareketi içinde yaşanan bu sürece üyelerimiz tarafından mutlak tutum alınmalıdır. Çünkü bu tablo ışığında genel merkez seçimleri yapılacaktır. Hiçbir demokratik kuralın işlemediği, uygulanmadığı şubeler seçiminden sonra yapılacak genel merkez sonuçları meşru olmayacaktır. Bu sonuçlar hareketin gideceği sonucu bugünden bize gösterecektir.

“LOKMALAR BİZİM PAYLAŞMA ADIMIZDIR”

Bizler inancımız gereği iktidar olmayı ret ederiz, lokmalar bizim paylaşma adımızdır, cemlerimiz ortak karar alanlarımızdır. Bugün derneklerimizde yapılmayan bunlardır. Bizler sadece bunları yaparak bu durumdan kurtulmanın adımlarını atabiliriz. Elbette yazdığımız bir sayfa yazı ile yapısal olan sorunlarımız hemen çözülmeyecektir. Ancak bunun için bu yolda ısrar bugün acısından sorumluluklarımızın gereğidir.

“YOLDAN ÇIKANLAR YOLUN SAHİBİ OLDUKLARINI SANIYOR”

Bu duruma sesiz kalındıkça yoldan çıkanlar yolun sahipleri olduklarını zannediyorlar. Alevilerin sözcüleri olmaya devam edecekler. Bu kurumlarda kalmayı da sürdürecekler. Aleviler ile örgüt ilişkisi giderek zarar görecektir. Bu nedenle bu duruma Alevi hareketinin en dinamik ve demokratik olduğunu iddia eden başta Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri şubeleri sesiz kalmamalıdır. Çünkü tüm bunlar Alevi hareketininde dağılmasını hızlandıracak bir sonuca itmektedir. Bizler buna karşı ‘yol cümleden uludur’ desturundan hareketle bu yola inananlar olarak bunlar dışında bu yolun gerekliliklerini yerine getirmek için öncelikle derneklerimizde buna uygun davranmalıyız.

“DOĞAN DEMİR’E ALINAN TAVIR ÇOK GERÇEKÇİ DEĞİL”

Son olarak bugün AKD başkanlığı yapan Doğan Demir’e karşı kurumlarımızda söylenen ve alınan tavrın çok gerçekçi olmamasıdır. Çünkü Doğan Demir bunları bugün yapmadı bugüne gelene kadar yapılanlarda yukarıda saydığımız her durumu açıkça savundu. Bizler bunu eleştirirken diğer Alevi kurumlarımız da bulunan yöneticiler ve yönetimlerde bulunanlar tavır almadı. Örgütlerimiz siyası kurumlarına teslim edilmeyecek kadar değerli dediler, ama girdikleri ve beraber yürüdükleri siyasi partiler bellidir. Bunları yapanların yanında durdu, birlikte yürüdüler. Şimdi ise söz söylemekteler. Oysa dün bunları savunanların yanında olanlar bugün bizce sessiz kalmaları daha doğru bir davranış olacaktır. Aşk ile.”

PİRHA/İSTANBUL

Ataşehir PSAKD yöneticisi Gülüm’den kurumlara önemli uyarılar ve çağrı

Leave your vote

Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı