Genel

Avukat Genç: Erdoğan, Sivas Katliamı hükümlüsünü neye göre affetti?-VİDEO

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

PİRHA – Sivas Katliamı davası avukatlarından Kazım Genç, Sivas Katliamı hükümlüsü Ahmet Turan Kılıç’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından affedilmesine tepki göstererek, “Biz bunu affetmiyoruz, bunu hiçbir şekilde kabul etmiyoruz” dedi. 

Sivas Katliamı hükümlüsü Ahmet Turan Kılıç’ın Cumhurbaşkanı tarafından affedilmesine tepkiler sürüyor.

Konuya ilişkin PİRHA’ya konuşan Sivas Katliamı davası avukatlarından Kazım Genç, “Recep Tayyip Erdoğan’ın Ahmet Turan Kılıç’ı neden serbest bıraktığını anlamak mümkün değil. Ahmet Turan Kılıç, çekilen resimlerinde de görüldüğü üzere elinde gaz bidonu ile ‘haydi yakın’ diyen, herkesi galeyana getiren ve bunları yapmamız gerekir, diye herkesi gaza getiren bir adam. Bu davranışı hiçbir şekilde kabul edilemez. Ahmet Turan Kılıç o tarihte etrafında olan insanları otele saldırmak ve otele girmek için gaza getirdi” ifadelerini kullandı.

“AFFETMİYORUZ, KABUL ETMİYORUZ” 

Genç, şöyle devam etti:

“Ama ne yazık ki Recep Tayyip Erdoğan bunu affetme gereği hissetti. Neden affetti? Hiç anlamak mümkün değil. Neden böyle bir şeye yöneldi? Onu da kavramak mümkün değil. Biz Ahmet Turan Kılıç’ın bu nedenle affedilmesini asla doğru görmüyoruz. Ahmet Turan Kılıç neye göre affedildi? Neye göre af edilmesi gerektiğini Recep Tayyip Erdoğan’ın bu halka açıklamaya vicdani borcu var. Bu halka gönlünden geçen şeyleri söylemesi ve bunu neden affettiğini dile getirmesi noktasında vicdani borcu var. Bu borcu hiçbir şekilde ortadan kalkmış değil. Buna rağmen, Ahmet Turan Kılıç’ı affetti. Neden affetti? Hiç anlamıyorum. Bundan sonra ne olur, ne biter bizim hiç inisiyatifimizde değil. Ama bizim elimizde inisiyatif olsaydı, biz onları yakmayın, etmeyin, ne olur böyle bir şeye yönelmeyin der engellerdik, yapmalarına engel olurduk. Böyle bir şey oldu, biz bunu affetmiyoruz, bunu hiçbir şekilde kabul etmiyoruz.”

“EYLEMİN ADALET BAKANLIĞI ÖNÜNDE YAPILMASI DOĞRU”

Avukat Kazım Genç, Ahmet Turan Kılıç’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedilesine ilişkin PSAKD’nin Adalet Bakanlığı önünde yapacağı basın açıklamasına ilişkin ise şunları ifade etti:

“Adalet bakanlığı önünde, meclise 1 km mesafede olması tehlikeli bir durum. Ona polis nasıl müdahale edecek veya sessiz kalacak mı, kalmayacak mı veyahut ne yapacak daha geçen gün KESK, TMMOB, Türk Tabipler Birliği’nin Ensar vakfı ile ilgili eylemine hemen polis müdahale etti ve 16 kişiyi gözaltına aldı. Adalet Bakanlığı’nın önünde olması buraya göre çok daha tehlikeli bir durum ama muhakkak yapmak lazım. Ben de oraya gitmeyi düşünüyorum. Adalet Bakanlığı’nın önünde bu etkinliğin yapılmasını doğru görüyorum. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği diğer kitle örgütleri ile beraber İnsan Hakları Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği ve diğer derneklerle böyle bir eylemi yapması gerekiyor. Ama bunda ne kadar başarılı olur, ne kadar başarısız olmaz veya polis ne kadar gözaltına alır onu kestirmek asla mümkün değil. Beyaz Sarayın önünde yapılması bence daha doğru hareket olurdu diye düşünüyorum. Eğer orada yapılmış olsaydı, Recep Tayyip Erdoğan ne demesi gerekir daha açık ortaya çıkardı ve orada bazı şeyler daha açık görünürdü diye düşünüyorum.”

Cebrail ARSLAN/ANKARA

 

 

 

 

Avukat Genç: Erdoğan, Sivas Katliamı hükümlüsünü neye göre affetti?-VİDEO

Leave your vote

Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı