Genel

Belçika Yeniden Hükümet Krizinin Eşiğinde

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

Belçika Yeniden Hükümet Krizinin Eşiğinde

26 Mayıs 2019 ’da yapılan genel seçimlerden bugüne değin Federal hükümetin kurulamadığı Belçika ’da yeni bir siyasi krizin eğişine gelinebilir.

Daha önce 541 gün hükümetsiz kalarak dünya rekorunu elinde tutan Belçika’nın bir kez daha aynı durumu yaşayacağı belirtiliyor.

Fransızca konuşanlar ve Flamanca konuşanlar olarak iki gruba ayrılmış olan Belçika siyaseti, Flaman-Frankofon çekişmesinden dolayı yeni bir Federal hükümet kuramıyor.

Kraliyetin hala yaşadığı Belçika ’da, farklı siyasi partilerden seçilen müzakerecilerin hiçbiri, taraflar ve partiler arasında anlaşma sağlamayı başaramadı.

Ülkede hükümet kurulamaması nedeniyle, bir önceki hükümet bazı kabine değişikliklerine rağmen görevini sürdürüyor.

Avrupa Konseyi Daimi Başkanlığı görevini 1 Aralık 2019 itibariyle devralan Frankofon Liberal Partili (MR) Charles Michel ’in kurduğu bir önceki hükümet gündelik işleri yönetse de önemli konularda karar alınamıyor.

Üç bölgeli Federal bir sisteme sahip olan Belçika ’da, geçtiğimiz mayıs ayında yapılan seçimlerden bu yana dikkat çeken diğer bir gelişme ise partilerin neredeyse tamamında genel başkan ve yönetimlerin değişmesi oldu.

Bu değişimlerden sonra yeni genel başkanlar oldukça genç siyasetçilerden oluşuyor.

Belçika Kralı tarafından hükümet kurmakla görevlendirilen MR Partisi ’nin yeni Başkanı George Louis Bouchez ve CDV Partisi ’nin yeni Başkanı Joachim Coens, hükümet kurmak için ülkenin iki tarafındaki siyasi partilerle görüşüyor.

Bir önceki müzakereci olarak görev yapan Sosyalist Parti (PS) Genel Başkanı Paul Magnette bu görevi başaramayacağını beyan ederek Kraldan azlini istemiş ve görevi bırakmıştı. Yeni yıl sonrası ocak ayında bir Federal hükümet kurulamazsa ülkenin yeniden derin bir siyasi krize girmesine kaçınılmaz gözüyle bakılıyor.

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı