Genel

Bergama’da cemevlerinin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesi reddedildi

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

“KARAR ALEVİLERİ TATMİN ETMEMİŞTİR”

Bergama Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ise bir açıklama yaparak alınan kararın Alevileri tatmin etmediğini belirterek: “Alınan karar Bergama Alevi toplumunu tatmin etmemiştir. Karar alınırken konu komisyonlarda yeterince irdelenmemiş, konuyla ilgili Alevi kurumlarının görüşleri ve önerileri dikkate alınmamış, bundan önce konuyla ilgili alınan kararlar gerektiği gibi incelenmemiştir. Alınan karar Alevi toplumun beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Ancak verili durum gözününde bulundurulduğunda olumsuz değildir. Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi ve Alevilere, diğer inançlara mensup yurttaşlara tanınan hakların tanınması merkezi hükümetin ve meclisin görev ve sorumluluk alanındadır” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Bergama kamuoyunun yakından takip ettiği gibi 2020 Ocak ayı Bergama Belediyesi meclis toplantısında CHP’li ve İYİ Parti’li belediye meclis üyeleri Bergama Cemevinin imar planlarına Cemevi olarak işlenmesi ve Bergama Cemevinin ibadethane olarak kabul edilmesi talebiyle bir önerge sunmuştu. Ocak ayı içerisinde konu hem imar komisyonunda hem hukuk komisyonunda ele alınmıştır. İmar komisyonu Karayollarının konuyla ilgili görüşünü gerekçe göstererek talebi imar yasalarına uygun bulmamıştır. Hukuk komisyonu ise Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesinin belediye meclisinin görev ve sorumluluk alanında olmadığını belirtmiş ancak buranın bir Cemevi olduğunu ve ibadethanelere ne gibi hizmet ve destek veriliyorsa buraya da gerekli hizmet ve desteğin verilmesi gerektiğini, bunun yasalara uygun olduğunu belirtmiştir.
Bugün yapılan belediye meclis toplantısında imar ve hukuk komisyonlarının görüşleri doğrultusunda karar alınmıştır.

“ALINAN KARAR TOPLUMUN BEKLENTİLERİNİ KARŞILAMAKTAN UZAKTIR”

Alınan karar Bergama Alevi toplumunu tatmin etmemiştir. Karar alınırken konu komisyonlarda yeterince irdelenmemiş, konuyla ilgili Alevi kurumlarının görüşleri ve önerileri dikkate alınmamış, bundan önce konuyla ilgili alınan kararlar gerektiği gibi incelenmemiştir. Alınan karar Alevi toplumun beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Ancak verili durum gözününde bulundurulduğunda olumsuz değildir. Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi ve Alevilere, diğer inançlara mensup yurttaşlara tanınan hakların tanınması merkezi hükümetin ve meclisin görev ve sorumluluk alanındadır.

Alevilerin ibadethanesi Cemevleridir ve bunu tartışmak gereksiz ve anlamsızdır. Alevi toplumu olarak bizlerin yerel yönetimlerden talebi ise varolan yasaları gerekçe göstererek Alevi yurttaşları ayrımcılığa maruz bırakmamaları ve yerel yönetimlerin Cemevlerine gerekli hizmeti ve desteği sağlamalarıdır. Bugün alınan karar Bergama Alevi toplumunu tatmin etmese bile Bergama Belediyesi Cemevlerine hizmet ve destek vereceğini beyan etmiştir. Bu beyanat hukuki ve bağlayıcıdır. Alevi kurumları ve Alevi toplumunun konuyla ilgili girişimleri ve mücadelesi devam edecektir. Bundan kimse kuşku duymamalı ve umutsuzluğa kapılmamalıdır.”

PİRHA/İZMİR

Bergama’da cemevlerinin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesi reddedildi

Leave your vote

Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı