Genel

Cemal Kaşıkçı’nın Ailesi Katilleri Affettiklerini Duyurdu

Cemal Kaşıkçı'nın Ailesi Katilleri Affettiklerini Duyurdu

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın babası, ailesi adına yaptığı duyuruyla katili bağışladıklarını açıkladı.

İstanbul Başkonsolosluk binasında katledilen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın oğlu Salah Kaşıkçı, Suudi Arabistan’da beraber yaşadığı ailesi adına sosyal medya sitesi Twitter üzerinden bir paylaşımda bulundu.

Salah Kaşıkçı, cinayeti işleyenleri Allah ’ın rızasını kazanmak üzere affettiklerini dile getirdi.

Kaşıkçı ’nın, paylaşımında, “Bir kötülüğün karşılığı ona denk bir davranıştır ama kim bağışlar, düzeltme yolunu tutarsa onun mükâfatını Allah verir. Hiç şüphe yok ki O haksızlık edenleri sevmez” mealindeki Şura süresinden bir ayet yer aldı.

Salah, daha önce verdiği demeçlerde babasının hayatını kaybetmesinin siyasallaşmasını istemediğinin altını çizdi.

KAŞIKÇI CİNAYETİ

Cemal Kaşıkçı evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018 tarihinde Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna gitmişti. Suudi gazeteciden bir daha haber alınamadı.

Cinayet sonrası zamanda Cemal Kaşıkçı’nın ne zaman, nerede ve nasıl öldürüldüğüne ilişkin bilgiler ortaya çıktı fakat cesedinin nerede olduğu hususu bir türlü kesinlik kazanamadı.

Amerikan Washington Post gazetesi, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA), Kaşıkçı cinayetinin emrini Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın verdiği neticesine vardığı haberini vermişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katledilmesiyle ilgili yürütülen soruşturma çerçevesinde 20 sanık hakkında düzenlenen iddianame sonucu kamu davası devam ediyor.

BM RAPORU: ULUSLARARASI HUKUKA GÖRE CİNAYETTEN SUUDİ ARABİSTAN SORUMLUDUR

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin (OHCHR) açıkladığı ve 101 sayfa içeren raporda, Suudi Arabistan, Kaşıkçı’yı kasten ve taammüden öldürmekten sorumlu tutulmuştu.

Suudi Arabistan ’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın da aralarında olduğu üst düzey yetkililerin soruşturulması için güvenilir deliller olduğu kaydedilen raporda, “Suudi Arabistan, diplomatik ayrıcalıkların istismarı ve kendi toprakları dışında güç kullanımı yasağını ihlal etmekten ötürü Türk hükümetinden özür dilemeli” sözlerine yer verilmişti.

Cinayetle ilgili yaptırımların Muhammed Bin Selman ve onun yurt dışında bulunan kişisel mal varlıklarını da kapsaması gerektiğinin altı çizilen raporda, şu ifadelere yer verilmişti:

“Kaşıkçı’nın öldürülmesi, Suudi Arabistan’ın sorumlu olduğu bir yargısız infaz teşkil etmektedir. Kaşıkçı’yı kaçırma teşebbüsü de uluslararası insan hakları hukuku uyarınca bir ihlaldir. Kaşıkçı, uluslararası hukuka göre Suudi Arabistan ’ın sorumlu olduğu, kasten ve taammüden (tasarlayarak) gerçekleşen bir yargısız infazın kurbanı oldu.”

İLİşKİLİ HABERLER Washington Post'tan Suudi Mahkemesinin Cemal Kaşıkçı Kararına Tepki

Washington Post’tan Suudi Mahkemesinin Cemal Kaşıkçı Kararına Tepki

Cemal Kaşıkçı Soruşturması Tamamlandı! 20 Şüpheliye Dava Açıldı

Cemal Kaşıkçı Soruşturması Tamamlandı! 20 Şüpheliye Dava Açıldı

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy