Genel

‘Cemevlerinin ibadethane statüsü Anayasa ile güvence altına alınmalı’ – VİDEO

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

PİRHA – HBVAK İzmir Şube Başkanı Hüseyin Han, İzmir’de 7 tane cemevinin imar planına ibadethane olarak kaydedilmesinin önemli bir karar olduğunu ancak kente bulunan diğer cemevlerine de bu statünün verilmesi gerektiğini söyledi. Han, cemevi meselesinin kesin çözümünün TBMM’de Anayasayla güvence altına alınmasıyla olacağını belirtti. 

Haberin videosu

Cemevlerinin imar planında ibadethane statüsünün verilmesini öngören önergenin İzmir’de kabul edilmesini değerlendiren Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Başkanı Hüseyin Han, “Aleviler açısından sanki bir bayram havası yaratıldı ama aslında çok ciddi bir konu değil” dedi.

İzmir’deki meclis kararının şu andaki meclisi bağladığını belirten Han, valiliğin ya da merkezi hükümetin bunu iptal edebilme hakkının olduğunun altını çizdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait ‘Kültür evi’ statüsünde olan 7 tane cemevine ibadethane statüsünün verildiğine dikkat çeken Han, İzmir’de bulunan diğer cemevlerine de bu hakkın verilmesi gerektiğini söyledi.

Cemevlerine ibadethane statüsünün Anayasa ile güvence altına alınması gerektiğini belirten Hüseyin Han, “TBMM bunun kararını alır Cumhurbaşkanı onaylar. Bu şekilde cemevleri gerçek yasal statüsünü alır” dedi.

8 ŞUBAT AÇIKLAMASINA KATILIM ÇAĞRISI

Ülkede neredeyse her siyasi partinin Alevilikten bahsettiğini kaydeden Han, Sivas Hükümlüsü Ahmet Turan Kılıç’ın serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

Han, Aleviler cemevlerine statü almak için mücadele ederken, önlerine böyle bir meselenin geldiğini belirterek iktidarın gündem değiştirmek istediğini kaydetti. Sivas sanığının serbest bırakılmasına karşı gerekli eylemleri yapacaklarını söyleyen Han,  8 Şubat’da Adalet Bakanlığı önünde yapılacak eyleme de katılım çağrısında bulundu.

PİRHA/İZMİR

‘Cemevlerinin ibadethane statüsü Anayasa ile güvence altına alınmalı’ – VİDEO

Leave your vote

Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı