Genel

CHP, İBB Meclisi’nde cemevleri için ilk adımı atıyor

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

Alevilerin ibadethanesi olan cemevlerine yasal statüsü verilmesi için CHP, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde ilk adımı atıyor. CHP 2020 yılının ilk İBB Meclis oturumunda cemevlerinin yasal statüsünün “ibadethane” olarak kabul edilmesi için önerge sunacak ve gerekli düzenlemenin yapılmasını isteyecek.

İBB, CHP grubu tarafından ocak ayı oturumlarında oya sunulması beklenen önergede, İstanbul’da 93 cemevinin  statüsünün “ibadethane” olarak tescil edilmemiş olması nedeniyle Alevilerin anayasanın eşitlik ilkesinin gereği olarak hizmetlere eşit erişim hakkının ihlal edilmesi gibi bir sonucun ortaya çıktığı belirtildi.

AİHM İBADETHANE OLARAK TESCİLLEDİ

Hak ihlalinin giderilmesi için gerek iç hukukta, gerek uluslararası hukukta davalar açıldığı hatırlatılarak son olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2 Aralık 2014 tarihli ve 26 Nisan 2016 tarihli kararları ile  cemevlerinin ibadethane statüsünün tescil edildiği vurgulandı.

TEKLİF SUNULACAK

Önergede, “Alevi vatandaşın vergisinden pay alan, hizmet veren bir kurum olarak İBB bir an önce gerekli düzenlemeleri yapmakla ve diğer ibadethanelere götürdüğü hizmeti eşit bir şekilde cemevlerine götürmekle mükelleftir. Önergeyle, cemevlerinin diğer ibadethanelerin sahip olduğu hak ve hizmetlerden eşit olarak faydalanabilmesine yönelik, iç ve uluslararası hukukun tescil ettiği üzere, ibadethane olarak kabul edilmesini teklif ediyoruz” denildi.

(HABER MERKEZİ)

CHP, İBB Meclisi’nde cemevleri için ilk adımı atıyor

Leave your vote

Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı