Genel

Dersimli Elif Ana: Xızır hepimize yetişendir; Ana’lık itikatın yarısıdır-VİDEO

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

PİRHA-Dersim’in zengin coğrafyasında tarihin emaneti olan Dersimli Ermeniler’in Xızır’a ve Xızır’ın günlerine bakışlarını anlatan Elif Ana, “Onlar bizim canımızdı biz de onların canıydık” dedi. Kadınların Dersim Aleviliği için önemli olduğunu belirten Elif Ana, “Pirlerimiz, dedelerimiz hiçbir zaman kadın olduğumuz için ne bizde ne de inancımızda bir eksiklik görürlerdi. Analık itikatın yarısıdır. Bizler de inancın yaşaması için çalışıyoruz” diye konuştu. 

Haberin Videosu

Dersim inanç coğrafyasının en önemli aylarından Xızır ayının yaşandığı günlerin içindeyiz. Tüm Alevi yurttaşların oruç ve cemlerle yaşadığı bugünlerde cemevlerinde küskünlüklerin, dargınlıkların sonlandırılıp herkese huzur ve barış getirmesi temennileri dile getiriliyor.

Dersim’in zengin coğrafyasında tarihin emaneti olan Dersimli Ermeniler’in Xızır’a ve Xızır’ın günlerine bakışlarını CAN TV’den Ali Şeker’e anlatan Elif Ana; “Onlar bizim canımızdı biz de onların canıydık” dedi.

“XIZIR’IN ATEŞİNE ODUN TAŞIMAYI GÖREV BİLİRLERDİ”

Dersimli Ermenilerin birçoğunun Hristiyan olduğunu ama bazı köylerde küçük grupların Alevi inancını benimsediğini belirten Elif Ana, “Biz canların kimliğini bilmezdik. Babam taliplerinin kimliğini sormazdı, ibadetlerini eda etmelerini sağlardı. Bu topraklarda böyle hesaplaşmalar hiç olmadı” dedi. Dersimli Ermenilerin kültürel geleneği olan Xızır ceminin yapıldığı eve odun taşımanın onlar için büyük bir görev olduğunu belirten Elif Ana “Xızır’ın ateşine odun taşımayı görev biliyorlardı, yaşlı kadınlar yeleklerinin içine bir tane bile olsa bir odun koyup getirirdi. Gençler ve erkekler daha çok odun getirirlerdi” dedi.

“KARAKOL NEDİR BİLMEZDİK, HEPİMİZ KARDEŞDİK”

Geçmiş Xızır günlerini ve cemlerini anlatan Elif Ana, “Bizler birbirimize kardeş gözüyle bakardık. Ayrım yapmazdık. Kimsenin ayıbını görmez eksikliğini dillendirmezdik. Babam Piri olduğu taliplerine hep dostluğu kardeşliği ve itikatı anlatırdı” dedi. Geçmişte kurulan divanların halkın sorun ve taleplerini çözdüğünü, pirin hükmünün en haklı karar olduğuna inanılır ve sorunun çözülmesi için gayret edilirdi. Karakol nedir bilmiyorduk. Sorunu olan pirin divanına anlatıyordu” dedi.

“İTİKATIMIZI KAYBETMEMELİYİZ”

Ocakların unutulmaması ve yolun gidilmesi için ocakların öncü olması gerektiğini belirten Elif Ana, “Geçmişi geri getiremeyiz ama geçmişi yaşayabiliriz. Pirlerin, dedelerin itikatlarını yaşamaları için taliplerin de nefes alması ve pirinin, dedesinin ocağına gitmesi lazımdır” diyen Elif Ana, “Pirlerden ve dedelerden uzaklaştığımızda itikatımızı zayıflatıyor, hatta kaybediyoruz. Bizler dünden bugüne miras aldığımız görevimizi layıkıyla yerine getirmek istiyoruz. Gayret ediyoruz. Ra Haq inancının yok olmaması için çalışıyoruz” dedi.

“KALBİNİ TEMİZ TUT, XIZIR HEP YANINDADIR”

Xızır’ın iyi temenniler ile anılması gerektiğini belirten Elif Ana, “Xızır, inancımızın en ulu makamı ve zatıdır. Dualarımız onadır. Geçmiş ve geleceğin kendisidir. Yüreğimizi kalbimizi temiz tutarsak Xızır’ı hep yanımızda hissederiz. Kalbimizdedir. Xızır’ın kendisi ruhumuzun özüdür” diyen Elif Ana “Xızır darda yolda hasta olanın yanındadır. Xızır hepimize yetişen, hepimizi kollayandır” dedi.

“KADIN, İNANCIMIZDA GÜÇLÜ BİR KİMLİKTİR”

Kadınların Dersim Aleviliği için önemli bir figür olduğunu belirten Elif Ana, “Pirlerimiz, dedelerimiz hiçbir zaman kadın olduğumuz için ne bizde ne de bizim inancımızda bir eksiklik görürlerdi. Kadın’a hayat veren olarak bakılırdı. Önemli bir sosyal konumu vardı. Analık itikatın yarısıdır. Bizler de inancın yaşaması için çalışıyoruz” dedi.

Düzgün BULUT/DERSİM

Dersimli Elif Ana: Xızır hepimize yetişendir; Ana’lık itikatın yarısıdır-VİDEO

Leave your vote

Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı