Genel

‘Devlet Maraş Katliamı’ndaki sorumluluğunu kabul ederek özür dilemeli’

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

PİRHA – Maraş Katliamı’nın 41. Yılında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) yaptığı yazılı açıklamada, Maraş Katliamı’nın faşistlerin tetikçiliğini yaptığı ve devletin yönlendirmesiyle gerçekleştirilen planlı ve organize bir katliam olduğunun altını çizdi. Açıklamada, devletin Maraş’ın sorumluluğunu kabul etmesi ve özür dilemesi istendi. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Maraş Katliamı’nın 41. Yılı dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Katliamda, yüzlerce insanın vahşice katledildiği, binlerce insanın yaralandığı, on binlerce insanın göç etmek zorunda bırakıldığı, insanların evlerinin ve iş yerlerinin talan edildiği ve yakıldığı hatırlatıldı.

Devlet güçlerinin gözü önünde insanların parçalanarak, kurşunlanarak, çivilenerek, kazanda kaynatılarak katledildiği belirtilen açıklamada, “Kadınlara tecavüz edildi, insanlarımızın malları mülkleri talan edildi. Evleri yakıldı. Ana karnındaki ve kundaktaki bebeklere dahi acımasızca kıydılar. Faşistler yolları kapatıp hastaneleri kuşatarak yaralıların tedavilerini engellediler. Birçok insanımızı da bu yüzden kaybettik” denildi.

“GÖSTERMELİK YARGILAMALAR YAPILDI”

Katliamın ardından binlerce Alevi ve solcu yurttaşın Maraş’ı terk etmek zorunda kaldığı belirtilen açıklamada, Maraş’ın demografik yapısının değiştirildiğine dikkat çekildi.

Bugüne kadar gerçekleştirilen bütün Alevi katliamlarının davalarında olduğu gibi göstermelik yargılamalar yapıldı ifade edilen açıklamada, “Katliamın gerçek sorumlularına ve planlayıcılarına hiç dokunulmadı. Katliamın üzeri kapatıldı. Katliamda başı çeken faşist katiller ödüllendirildi. Bu katillerin kimi milletvekili yapıldı. Maraş Katliamının üç müdahil avukatı Ceyhun Can 10 Eylül 1979’da, Halil Sıtkı Güllüoğlu 3 Şubat 1980’de ve Ahmet Albay 3 Mayıs 1980’de peş peşe faşistler tarafından katledildiler” denildi.

“DEVLET ÖZÜR DİLEMELİ”

“Maraş Katliamı faşistlerin tetikçiliğini yaptığı ve devletin yönlendirmesiyle gerçekleştirilen planlı ve organize bir katliamdır”denilen açıklamada, Devletin Maraş Katliamı’ndaki sorumluluğunu kabul etmesi ve özür dilemesi istendi.

Maraş Katliamı’nın yüzlerce yıldan beri Alevi halkına karşı gerçekleştirilen katliam, asimilasyon ve inkar politikalarının bir parçası olduğu kaydedilen açıklamada, “Maraş Katliamı Dersim Katliamı’nın bir devamıydı. Maraş Katliamı Çorum, Sivas, Gazi, Gezi, Suruç ve Ankara Garı katliamlarının bir hazırlığıydı”ifadeleri kullanıldı.

Son olarak açıklamada 21 Aralık Cumartesi günü Maraş Yörükselim Mahallesi’nde bulunan Erenler Cemevinde yapılacak anmaya çağrıda bulunuldu.

(HABER MERKEZİ)

‘Devlet Maraş Katliamı’ndaki sorumluluğunu kabul ederek özür dilemeli’

Leave your vote

Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı