Genel

Diyarbakır PSAKD Başkanı Atlı: Devlet inançlara eşit yaklaşmalı-VİDEO

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

PİRHA- PSAKD Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Atlı, cemevinin elektriklerinin uzun zamandır kesik olduğunu, bundan dolayı da hizmet yürütemediklerini belirterek “Eşit yurttaşlık talebimizi her alanda dile getireceğiz ve bunun için de gerekli her türlü yasal mücadelemizi vereceğiz” dedi.

Haberin videosu

 

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Atlı, yakın zamanda göreve geldiklerini ve ağır bir sorumluluk aldıklarını söyledi.

“Yaklaşık 15 aylık bir süreç içerisinde derneğimizin, cemevimizin elektriği kesik durumda ve bu da hizmetlerimizi aksatıyor” diyen Atlı, defalarca yapılan başvurulara rağmen bununla ilgili bir karar alınmadığını kaydetti.

“EŞİT YURTTAŞLIK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ”

Aydın Atlı şöyle devam etti:

“Bizi resmi olmayan yollarla Diyanete yönlendirmeye çalışıyorlar. Yani bize belirli bir adres dayatılıyor. Cemevi dışındaki bütün inanç yerleri; cami, kilise ve sinagoglara devlet yardım ettiği halde cemevlerine yasal bir statü tanımamaktadır. Tabii ki bize illa yardım edilsin demiyoruz. Bana göre sadece cemevlerine değil devletin diğer inanç kurumlarına da yardım etmemesi gerekir. Kendi elektriğimizi ve ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz ama diğer inançların inanç yerlerinin, elektriğini ya da ihtiyaçlarını karşılıyorsanız, bizimkini de karşılamanız gerekiyor. Bizden vergi kesiliyorsa biz de tabii bir vatandaş olarak bunu talep ediyoruz, ısrarla bunun arkasındayız. Ülkemizde yaklaşık 180 bin cami var. Camilerin ya da diğer kurumların bütün elektrikleri, su ve diğer ihtiyaçları karşılanırken bize üvey evlat muamelesi yapılıyor. Bu doğru bir şey değil. Biz de eşit yurttaşlık talebimizi her alanda dile getireceğiz ve bunun için de gerekli her türlü yasal mücadelemizi vereceğiz.”

“HİÇ KİMSE BİZİM CEMEVLERİMİZİ YA DA İNANCIMIZI OYLAYAMAZ”

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Atlı, belediyelerin özellikle de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde cemevlerinin ibadethane olarak tanınmasına dönük oylamaya da değinerek, “Günümüzde her alanda olduğu gibi yine AKP ve MHP oylarıyla reddedilmiştir. Bu Alevilere yapılmış bir hakarettir. Çünkü biz inancımızı hiçbir zaman oylatmayız, doğru da bulmayız. Hiç kimse de bizim cemevlerimizi ya da inancımızı oylamak zorunda değil. Bunu kabul etmiyoruz, bu doğru bir yaklaşım değil. Hiç kimse bize sormamış. Doğru olan, Alevilere sormaktır. Sünni gelenekten gelen AKP ve MHP’lilerin oyları ile böyle bir şey reddedildi. Belki iyi niyetle getirilmiş bir önergedir ama ben doğru bulmuyorum. Belediyeler bu ibadet yerleri için arsa ayırma, bunu yapabilirler ama bunun oylanması doğru değil. Hele ki Alevi toplumu dışından gelen kimseler tarafından oylanması hiç doğru değil.”

PİRHA/DİYARBAKIR

Diyarbakır PSAKD Başkanı Atlı: Devlet inançlara eşit yaklaşmalı-VİDEO

Leave your vote

Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı