Genel

HDK’den Maraş Katliamı açıklaması: Bugün de aynı zihniyet devrede

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

Maraş Katliamı’nın yıl dönümüne ilişkin açıklama yapan HDK, bugün de aynı zihniyetin devrede olduğunu belirterek, “Halkların birlikte mücadelesi, sınırları kaldıracak, sınırsız, sınıfsız yaşamı kuracak” dedi. 

Hakların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Meclisi, 19 -26 Aralık 1978’de Maraş’ta Alevilere yönelik katliamın yıl döneminde yazılı açıklama yayınladı.

“Maraş katliamına adım adım nasıl gidildiğini anlamak için, Alevilere yapılan saldırılardan bazılarını anmak yeterli” denilen açıklamada, katliam sırasında yaşananlar şöyle özetlendi: “1971 Kırıkhan saldırılarının arkasından Malatya’da ve 1976 yılında Pazarcık’ta yapılan saldırılarla bölgedeki atmosfer altüst edildi. Alevilerin çok büyük bir değer atfettikleri Gıjık Dede’nin (Sabri Özkan) katledilmesinin akabinde Pazarcık ilçe başkanına gönderilen bombalı mektupla bölgedeki gerilim iyice yükselmişti. Bu sürecin devamı sayılabilecek bir ‘organizasyonla’ 19 Aralık 1978’de Çiçek Sineması’na atılan bombayla Maraş katliamına zemin hazırlanmış oldu. Ertesi gün Alevilerin ve Kürtlerin gittiği bir kahvehane bombalandı. 21 Aralık günü ise iki devrimci öğretmen, okuldan evlerine giderlerken arkadan sıkılan kurşunlarla katledildiler. Bir sonraki gün, devrimci öğretmenlerin cenaze töreninde, katliam kitlesel olarak başlatıldı.”

“80 DARBESİNİN ÖNÜ AÇILDI”

Yaşananların 1980 Askeri Darbesi’nin planlayıcı süreçlerinden olduğunun zamanla açığa çıktığının vurgulandığı açıklamada, “Maraş katliamı, konjonktürel olarak 1980 darbesinin yolunu açmak, stratejik olarak etnik ve dinsel arındırma politikaları pratikleşmek için yapılmıştır. Türkiye halklarının sol demokratik temelde birlikte hareket etmesi tehlike olarak görülmüştür” denildi.

“HALKLARIN BİRLİKTE MÜCADELESİ SINIRLARI KALDIRACAK”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Katliamın temel hedeflerinden olan ve Koçgiri, Dersim, Maraş, Malatya, Çorum katliamlarındaki ortak özellik, demografik bir değişim gerçekleştirmekti. Halkların birlikte hareket etme ihtimaline dahi kesin sınırlar çizerek, merkezi iktidarını tekçi bir anlayışa göre inşa etmek hedefiyle yapılmış bu katliam organizasyonlarıyla büyük acılar ve nüfus göçleri yaşanmıştır. Bugün de aynı zihin kodları ile Türkiye halkları ayrıştırılmak ve düşmanlaştırılmak isteniyor. Haneleri çarpı koyarak ‘işaretleyerek’ karanlık akıl, halkların birlikte yaşama umuduna saldırmaktadır. Türkiye halklarına başat önerimizdir: Zor zamanda komşunuz yanınızda olur, iktidarlar değil. Zulmedenlere karşı komşunuzla birlikte direnin. Bu her şeyden önce birbirimize vefa borcumuzdur. Halkları vefa duygusu ayakta tutar. HDK Halklar ve İnançlar Meclisi olarak Maraş katliamında yaşamını yitiren canları saygı ile anıyoruz. Katliamın sorumlularının tarih önünde ve halkların vicdanında hesap verecekleri günleri mücadelemizle getireceğimize inanıyoruz. Halkların birlikte mücadelesi, sınırları kaldıracak, sınırsız, sınıfsız yaşamı kuracak.”

(HABER MERKEZİ)

 

HDK’den Maraş Katliamı açıklaması: Bugün de aynı zihniyet devrede

Leave your vote

Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı