Genel

‘İklim Değişikliği 21’inci Yüzyılda En Büyük Sağlık Tehdidi Olabilir ’

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

‘İklim Değişikliği 21'inci Yüzyılda En Büyük Sağlık Tehdidi Olabilir ’

İspanya‘nın başkenti Madrid‘de pazartesi günü başlayan Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı‘ndan (COP25) bir gün sonra, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) iklim değişikliğine yönelik yeni raporunu yayımladı.

BM’nin alt kuruluşlarından DSÖ’nün 101 ülkede yaptığı araştırma sonuçlarına göre hazırlanan raporda, pek çok ülkenin iklim değişikliğine karşı hazırladıkları planları hayata geçirmediklerine vurgu yapıldı.

İklim değişikliğinin etkilerinden insan sağlığını korumak her zamankinden daha acildir.” ifadesine yer verilen raporda, ülkelerin git gide artan bir şekilde iklim değişikliğine önem vermesinin yeterli olmadığına dikkat çekildi.

Raporda, iklim değişikliğine yönelik plan ve stratejileri hayata geçirebilmesi için ülkelerin gerekli finansmanın sadece yüzde 38’ini tedarik edebildiği, bu durumun da endişe verici olduğuna işaret edildi.

İklim değişikliğinin, aşırı sıcaklıklar, stres, kolera ile sıtma dahil sivrisinek kaynaklı hastalıklarla insan sağlığına doğrudan zarar verdiği ifade edilen raporda, bu sorunun potansiyel olarak “21’inci yüzyılda en büyük sağlık tehdidi olabileceği” ikazında bulunuldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı