Genel

NATO’dan Rusya’ya Anlaşmaya Uyma Çağrısı

NATO'dan Rusya'ya Anlaşmaya Uyma Çağrısı

NATO üyesi 29 ülkenin dışişleri bakanları toplandı ve açıklamalar geldi. Yapılan açıklamada, “Rusya’yı, yeniden ve ivedilikle Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’na (INF) tam ve kanıtlanabilir şekilde uymaya çağırıyoruz. Bu anlaşmayı korumak artık Rusya’ya düşmektedir.” denildi. 

Brüksel’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’na ilişkin ortak yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, INF Anlaşması’nın 30 yıldır NATO’nun güvenliğini sağlamaya önemli katkılar sağladığı vurgulanarak, müttefiklerin, Rusya’nın geliştirdiği yeni füze sistemiyle anlaşmayı ihlal ve Avro-Atlantik bölgesinin güvenliğini tehdit ettiği sonucuna vardığı bildirildi. Açıklamada ayrıca ABD’nin Rusya’nın INF anlaşmasını ihlal ettiği yönündeki bulguların desteklendiği belirtildi. Müttefiklerin, Rusya’ya endişelerini birçok kez dile getirdiği ancak Moskova yönetiminin bu endişelere “inkar ve gizleme” politikasıyla cevap verdiği kaydedildi.

Açıklamada şunlar yer aldı; ”Rusya’yı yeniden ve ivedilikle Orta Menzilli Nükleer  Kuvvetler Anlaşması’na tam ve kanıtlanabilir şekilde uymaya çağırıyoruz. Bu  anlaşmayı korumak artık Rusya’ya düşmektedir.” 

Açıklamaya göre, ABD INF Anlaşmasına tam olarak uyuyor. ABD uyarken Rusya’nın anlaşmaya uymaması ise sürdürülebilir bir durum değil vurgusu yapıldı. 

“Rusya’nın anlaşmayı ihlali Avro-Atlantik bölgesinin güvenlik  altyapısını zayıflatmaya yönelik genel davranışının bir parçasıdır.”  değerlendirmesine yer verilen açıklamada, NATO müttefiklerinin bölgenin  güvenliğini koruma konusunda kararlı olduğu ifade edildi. 

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.