Genel

Sarıhan: Affedilen Kılıç, elinde benzin bidonuyla ‘laiklik gidecek şeriat gelecek’ diyendir-VİDEO

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

PİRHA – Hukukçu Şenal Sarıhan,”Cumhurbaşkanı tarafından affedilen Ahmet Turan Kılıç denen kişi elinde benzin bidonu ile ‘Şeriat isteriz, laiklik gidecek şeriat gelecek’ diye sloganlar atan ‘ cihat isteriz, cihat zamanıdır’ diyen halkı galeyana getiren kişidir” dedi.

Haberin Videosu

Sivas Katliamı hükümlüsü Ahmet Turan Kılıç’ın Cumhurbaşkanı tarafından affedilmesine tepkiler sürüyor.

Konuya ilişkin PİRHA’ya konuşan Sivas Katliamı davası avukatlarından Şenal Sarıhan, “Özellikle son bir aydır Ahmet Turan Kılıç’la ilgili başta Akit gazetesi olmak üzere sağ basının büyük bir kampanya yürüttüğünü belirten Sarıhan, Kılıç’ın hasta olduğu ve masun olarak cezaevinde bulunduğu yönünde haberlerin yapıldığını söyledi.

“LAİKLİK GİDECEK ŞERİAT İSTERİZ DİYE BAĞIRIYORDU”

Sarıhan, şunları kaydetti:

“Hasta olduğuna ilişkin bir rapor var. Nasıl oldu meselesi iddiasına gelince, bu bir af meselesi olamaz. Ayrıca af konusunda da masum değil neden masum değil? Dosyayı açtım baktım hangi idealar vardı? Hangi kanıtlarla bu sanık hükümlü hale geldi? Hakkında mahkumiyet kararı verildi diye.7 polis tanığın anlatımı var. O tanıklardan birisi emniyet müdürü unvanını taşıyan birisi, diğerleri de emniyette önemli görevli olan tanıklar. Bu tanıkların ağız birliği etmişcesine bu adamı başından sonuna kadar yani Cuma namazından çıktıktan sonra, Madımağın önüne gelene kadar eylem içinde olduğunu, otele saldırmak için halkı galeyana getirdiğini, cihat talebinde bulunduğunu, sıkça cihatta hazır olun, cihat zamanı şimdi diye sloganlar attığını, kendisini engelleyen polislere benim sizinle işimiz yok,  bizim işimiz onlarla diyerek onları da aşmaya çalıştığını ve saldırgan grubu otelin önüne yığmaya, elini kolaylaştırıcı, eylemine yol açıcı, sebep olucu eylemler gerçekleştirmiş şeytan Aziz diye bağırıyor ama bundan daha önemli olarak bağırtıları arasında söyle bir cümle var.

Şeriat isteriz, laiklik gidecek şeriat gelecek diyor. En çok diğerlerinden farklı diğer sloganlarda bu cihat isteriz, cihat zamanıdır dediği sözleri var. Bu şahısla ilgili başka insanlar tanıklık etse idi derdi ki evet acaba taraflı mı? Ama polislerin hiçbir hesabı olamaz, hiçbir taraflılığı söz konusu olamaz. Ve 7 polis birden yedi emniyet görevlisi birden aleyhinde tanıklık yapıyor.”

“OĞLU YANINDAYSA O NEDEN YARGILANMADI”

“Savunma tanıkları bizim dükkanımıza gelmişti, alışveriş yapmıştı gibi cümleler kuruyorlar. Oğlu babasının suçsuz olduğunu söylüyor Oğlu o zaman kaç yaşlarındaydı, bilmiyorum. Ama oğlu eğer gerçekten babasının yanında idi ise o neden yargılanmadı. Şimdi bu tablonun içinde masum olmadığı kesin. Fakat daha sonra işte geçtiğimiz cuma günü Cumhurbaşkanlığının af kararından haberdar olduk” diyerek tepkisini dile getiren Sarıhan, “Ben doğal olarak bir hukukçuyum ve insan haklarını savunan bir hukukçuyum. Benim gözümde insanlar ne siyasi görüşleri sebebiyle, ne düşünceleri sebebiyle, ne de inançları sebebiyle birbirinden ayrı değil. İnsanları eşit korumak gerektiğini inancı içindeyim. Bu sanıkta benim ebetteki onaylamadığım biridir. Bu hükümlüdür, cezaevindedir, cezaevinin infaz kuralları önünde de herkes eşit durumdadır. Cezaevi kuralları cezaevi infaz kuralları insanlık onurunu korunmasını emreder. İnsanlık onurunu korumakta insan temel hak ve özgürlüklerini saygı duymakla mümkündür. Bu sandığın sağlık gibi bir problemi varsa ve cezaevinde yaşayamayacak durumda ise bununla ilgili cumhurbaşkanı bir olumlu karar alabilir, ama hangi şarla alabilir. Adli tıp raporu eğer bunun ceza evinde kalamayacak durumda olduğuna dair veri vermişse,  birinci kural bu” diye konuştu.

“İNSANLIK SUÇU AFFEDİLEMEZ, ZAMAN AŞIMI OLMAZ”

Hukukçu olarak tatmin olmadığını belirten Sarıhan, insanlık suçlarında zaman aşımı olmayacağını şöyle ifade etti:

“Biz kamuoyu olarak ben bir hukukçu olacakta aileleri temsil eden biri olarak ta tatmin olmadım. Neden tatmin olmadım? Çünkü adli tıp raporu açıklanmadı, bu raporun açıklanması lazım. Yani cumhurbaşkanı nasıl bir karar verdiğini tatmin olmadım. Çünkü Sivas davasında sanıklar 1993’ten bu yana korunuyorlar, hep korundular, hep yanlı davranıldı, hep onların dediğini uygulama oldu. Duruşmalarda bile adeta biz daha doğrusu mağdurlar adeta onlar eylemcilerdi de, bunlar mı mağdurdu böyle bir hava yaratıldı.

Çifte standart yürüdü daha sonra hakkında idam cezası verilmiş olan sanık tahliye oldu ve yurt dışına gittiler. Üstelik yurt dışında örgütlü bir biçimde götürüldüler ve yurt dışında da kalmalarının ticari olanaklarının bütün olanakları önlerine serildi. Ne yazık ki bu güne kadarki iktidarlar ve hiçbir iktidar bu sandıkların iadesi konusunda adım atmadı. İç hukukumuza göre zaman aşımında olanların geri döndüğünü ve zaman aşımı hakkından yararlandığını gördük. Oysa biz Sivas katliamı davası avukatları olarak başka bir idea içindeyiz.  Biz diyoruz ki 2005 yılında TCY da insanlığa karşı suç işlemişlerdir. İnsanlığa karşı suç nasıl zaman aşımına uğramıyorsa, insanlığa karşı suç işleyenlerin de cezalarının af edilmemesi gerekir.”

“İNSANLARIN YAŞAMALARINDAN YANAYIZ”

Sarıhan, Alevi kurumları, sivil toplum örgütlerinin 8 Şubat günü Adalet Bakanlığı önünde yapacağı açıklamaya ilişkin şunları söyledi:

“Bütün demokratik kitle örgütleri aslında özellikle pazar gününden başlayarak taleplerini itiraz üzerine tepkilerini ifade ediyorlar. Demokratik kuruluşlarımızın pek çoğu ifade etti. PSAKD de 8 Şubat’ta böyle bir basın açıklaması yapacak. Ben bu basın açıklamasında herkesin olmasını öneririm.  Yani buna tepki duyan, daha önce açıklama yapmış olan kitle örgütlerimizin de, halkımızın da olmasını öneririm. Burada taleplerini elbette ifade edecekler, ben şuna inanıyorum ki, biz hasta tutuklu ve hükümlülerin hastalıklarının hukuki çerçevede her hangi bir biçimde yaşam hakkını ihlal eder durumda olması koşulu ile elbette bırakılmalarından insanın yaşamasından yanayız.”

Cebrail ARSLAN/ANKARA

 

 

 

Sarıhan: Affedilen Kılıç, elinde benzin bidonuyla ‘laiklik gidecek şeriat gelecek’ diyendir-VİDEO

Leave your vote

Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı