Genel

Savunmaz: Türkiye’nin özellikle de Alevilerin Hızır’a ihtiyacı var – VİDEO

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

PİRHA – Hızır ayının önemine vurgu yapan Üryan Hızır Ocağından Sevim Savunmaz, Hızır’ın yardımlaşma, dayanışma ve barış anlamına geldiğini belirterek, Türkiye’nin özellikle de Alevilerin Hızır’a ihtiyacı olduğunu söyledi.  

Haberin Videosu

Alevi inancında önemli bir yeri olan Hızır ayı başladı. Üryan Hızır Ocağından Sevim Savunmaz, Hızır’ın Aleviler için önemini PİRHA’ya anlattı.

Hızır’ın Aleviler için paylaşma, birbirine el uzatma, yardımlaşma anlamına geldiğini söyleyen Savunmaz, Senede bir kez Hızır’ın çağrısıyla birbirine el atıp yardım edildiğini ve Hızır’ın bunu hatırlattığını kaydetti.

“HIZIR’DA ÖĞRENDİĞİM EŞİTLİK DUYGUSU TÜM HAYATIMA YANSIDI”

Savunmaz, 16 Yaşında köyden çıktığını belirterek, Köylerde Hızır’ı yaşamanın çok daha güzel olduğunu söyledi. Köydeki anılarını hatırlayan Savunmaz: “Babaannem geceden ulu eleyip kenara koyardı. Eğer unda el izi varsa o inanca göre Hızır’ın eve uğradığı anlamına gelirdi. O bizde çok büyük bir heyecan yaratırdı. Çok güzel bir mutluluk yaratırdı. Akşam da da dedem cem yapardı. Biz çocuklar için çok anlam ifade ederdi. Çünkü o insanların birbirine el atışı, koşturuşu, zengin, fakir demeden lokmasını getirip eşit şekilde paylaşması çok şey ifade ediyordu. Oradan öğrendiklerimizle şimdi elimde bir şey olunca eşit etme duygusu uyanıyordu. Çünkü birine haksızlık ederim duygusu insana geri adım attırıyordu” dedi.

“ALEVİLERİN HIZIR’A İHTİYACI VAR”

‘Darda kalanın darına Hızır yetişir’ söyleminin anlatıldığını söyleyen Savunmaz, 55 yaşında olmasına rağmen hala darda kalınca Hızır’ın yetişeceğine inanıyor. Türkiye’nin özellikle Alevilerin Hızır’a çok ihtiyacı olduğunu söyleyen Savunmaz, “Biz birbirimizin Hızır olmamız gerekiyor, birbirimize el atmamız gerekiyor. Hızır demek yardımlaşma, barış ve sevgi demek. Hızır’ı çok şeye oturtabilirsin ama en önemlisi Hızır deyince paylaşmayı bilmek gerekir” diye konuştu.

Hızır cemlerinin hak ettiği şekilde yapılması gerektiğine vurgu yapan Sevim Savunmaz, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hızır’ı unutmamak gerekiyor. Çünkü Hızır’ı unuttuğumuz zaman kendimizi unuturuz. Hızır cemevlerini hak ettiği şekilde yapmamız gerekiyor. Hızır cemlerinde yardımlaşma ve paylaşmanın vurgulanması gerekiyor. Hızır bizim için önemlidir. Her sıkıştığımda Hızır’ı çağırırım ve o işin içinden de çıkarım.

Şimdiki cemlerde bir ciddiyet göremiyorum. Bunu suçlamak için demiyorum. Köyden şehirlere göç ettiğimizde hızlı bir asimilasyona uğradık. Yıllarca o cemleri yapmadık. Çocuklar bu kültürden çok uzak büyüdü. O zaman çok güçlü bir inanç vardı. O sohbetler ciddiyetle dinlenirdi. O sohbetlerde verilen mesajlar çok dikkate alınırdı. İnsanlar birbirlerine haksızlık yapmamayı öğrenirdi.”

“BİRBİRİMİZİN HIZIR’I OLMAMIZ GEREKİYOR”

“Hızır’dan hiç vazgeçmedim” diyen Üryan Hızır Ocağından Sevim Savunmaz, birbirimizin Hızır’ı olark tekrar inancımızın hak ettiği yere getirileceğini söyledi. PİRHA/İZMİR 

Savunmaz: Türkiye’nin özellikle de Alevilerin Hızır’a ihtiyacı var – VİDEO

Leave your vote

Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı