Genel

Yazar Tan: Bu örgütlenme modeli artık Alevileri temsil etmez noktada-VİDEO

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

PİRHA-Yazar Abbas Tan, Aleviliğin temelinde rızalık anlayışının olduğuna dikkat çekerek, “Kurumlarımızda bu aşınmış durumda. Özellikle topluma ve bağlı bulunduğu örgüte de zarar veriyorlar. Bu yüzden Alevi kurumlarının mutlaka eğitimden geçmiş olanlar tarafından yönetilmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

AKD Genel Başkanı iken Gelecek Partisi kurucu üyesi olan Doğan Demir’e tepkiler gelmeye devam ediyor. Konuya ilişkin PİRHA’ya değerlendirmelerde bulunan Yazar Abbas Tan, “Her Alevinin rızalık anlayışını, kamil insan olmayı ve rıza şehrini çok iyi bilmesi gerekir. Bunları bilmeyenlerin de Alevi kurumlarında görev almasının hiçbir esprisinin olmadığına dikkat çekti.

Alevi kurumlarının mutlaka kurum içinde eğitim alanlar tarafından yönetilmesi gerektiğine dikkat çeken Abbas Tan, şunları dile getirdi:

“AKD Genel Başkanı Doğan Demir’in bir siyasi partide yer alması kararı kendisini bağlar. Ama büyük bir kurumun başkanının ya da yöneticilerinin mutlaka kurumun görüş ve düşüncelerini almadan rızalık bile talep etmemeli. Ama ne yazık ki bu son yaşanan gelişmelerde ortaya çıktı ki Aleviliği bilmeyen biri biliyormuş gibi geldi ve bizim birçoklarımızın da desteğiyle bir yerlere geldi. Eğer birazcık Alevi anlayışını, inancını, yaşam biçimini biliyor olsaydı böyle hareket etmezdi. Alevi kurumları bu işi bilmeyenler tarafından yönetiliyor. Alevi inanç önderleri de bu işi bilmiyorlar. Son gelişmede o dedelerin bu aralar ağzını bıçak açmıyor, yaptıklarının ne kadar yanlış, ne kadar  doğru olduğunu kendileri bile analiz edemeyecek duruma geldiler. Bu yanlışlar sadece kendisine değil özellikle topluma ve örgüte de zarar veriyor. Bu yüzden Alevi kurumlarının mutlaka kurum içinde eğitim alanlar tarafından yönetilmesi gerektiğine inanıyorum ki bu eğitimi alırken de rızalık anlayışı, sevgi, hoşgörü anlayışı mutlaka olması gerekiyor.”

“DAVUTOĞLU’NUN PARTİSİNDE YER ALANLAR BİR SÜRE SONRA PİŞMAN OLACAKLAR”

Aleviler de bu ülkenin vatandaşıdır ve mevcut siyasi partiler içerisinde bireysel olarak yer almaları kadar doğal bir şey olmadığını söyleyen Yazar Tan, ancak şunlara dikkat çekti:

“Aleviliğin temel kurallarına baktığımızda sevgi, hoşgörü, dayanışma ve esas alınır. Aleviliğin olmazsa olmazları vardır ki bunlardan biri cana kıymaktır. Bunu yapanlarla yan yana olması mümkün değil. O yüzden Aleviler siyasi partilerde yer alırken o siyasi partinin geçmişi bugünkü yaşantısı, partiyi yönetenlerin bakışı ve geçmişteki yaşantıları da göz önünde bulundurulmalı. Ne yazık ki Alevi kurumları veyahutta Aleviler yetersiz kaldılar. Alevi kurumları içerisinden çıkan hemen en kısa sürede kendi hedefine ulaşabileceği bir siyasi partiyi tercih ediyor ve orada yer alıyor, o zaman da sonuca gidilemiyor.  Alevilerin yeni bir parti kurmalarına ya da hepsinin bir partide toplanmasına gerek yok, öyle bir anlayış yok. Çünkü Aleviler geçmişte yaşadıklarını göz önünde bulundurarak hangi partide yer alacaklarına karar verirler ve verebilecek yetenektedirler. Aleviler bir partide yer alması gerekiyorsa ağırlıklı hoşgörüyü esas alan, paylaşımcı bir anlayışın olduğu eşit yurttaşlık hakkını temel hedef alan, ülkede yaşayanları birbirinden farksız gören bir anlayıştaki bir siyasi partide olması gerekir. Davutoğlu’nun partisinde yer alanlar bir süre sonra pişman olacaklar.”

Yazar Tan, son olarak son iki üç yıl içerisinde tabanda ciddi bir hareketlenme başladığına işaret ederek, “Bu örgütlenme modeli artık Alevileri temsil etmez bir noktaya geldi ve mutlaka Alevi örgütü yeniden yapılanmalı. Alevilerin mutlaka birbirlerinden rızalık alması gerekir. Cemlerde olduğu gibi muhabbetlerde olduğu gibi örgütlerde de birbirlerinden rızalık almalılar” dedi.

Diren KESER/MERSİN

 

 

Yazar Tan: Bu örgütlenme modeli artık Alevileri temsil etmez noktada-VİDEO

Leave your vote

Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı