Genel

YÜREĞİNLE KONUŞ

2014 yılının temmuz ayı ve 23 ü…  Sabaha karşı odamın dolabından gelen viyaklamalarla uykumu böldüm. Şaşı kedin Bıdık dolabımın içine girmiş ve iki evlat doğurmuş… Süs ve Müzeyfe… İki ay sonra bir daha… Dört tane birden! Hepsi bir yaşına gelmeden bir gece büyük bir operasyonla kısırlaştırıldı…

O dönem odamda 2008 de ölen sarman kedim Musti yatardı… O öldükten sonra ona duyduğum üzüntü Süs’ün odama yerleşerek beni avutma girişimlerine sebep oldu… O zamandan beri Süs hep odamda oldu… Odamın kedisi oldu.

2007 yılında köpek saldırısından komşum kurtarmış… Tek atlattığı ölüm tehlikesi oydu.

Kıpır kıpır, neşeli sevimli, bakışlarıyla konuşan, bakışlarıyla yüreğini anlatan bir varlıktı. Göbüşünü öpmeye bayılırdım. Bu yüzden keyifli olduğu anlarda uyuyormuş gibi yapar, çaktırmadan göbüşünü açar ve tabii ben de öpmeye başlar. Sonra pati öptürmeleri icat etti. Temizlendikten sonra hususi patisini öpmem için bana uzatır, gözümün içine bakar ve doya doya öperdim patisini… Gece uyurken, burnumu gıdısına alarak uyumalar… Odama hiç bir kedi sokmamalar ve hatta erkek arkadaşımı bile odadan şutlamanın yollarını arayan bir kedi oldu. Süs, benim bekçim oldu resmen. 2013 te Ankara dışına beş günlüğüne gittiğimde, beni hiç bir şey yemeden içmeden apartmanın bahçesinde perişan olana kadar bekleyen bir kediyi gördüm dönüşte!

Güzel kuyruklu, küçük ve sevimli kafalı, büyük çekik gözlü, uzun tüylü bir Ankara kırmasıydı Süs.

Süs’ün adını koyana kadar da akla karayı seçmiştim. Bir anda çok süslü ve bakımına düşkün olduğunu fark edince adını Süs koymuştum.

En sıkıntılı anlarımda kucağıma zıplayıp, yüzünü yüzüme sürter, gözyaşlarımı resmen tüyleriyle silen bir kedi… Kendini temizledikten sonra da istemesem bile bir parti de beni şapır şupur yalayarak kendince temizleyen bir sevimli varlık.Süs’le 15 yıl boyunca yüreğimizle konuştuk. Gözlerimizle anlaştık. Dile ihtiyaç duymadık. Bana kendisini öğretti. Sevdiklerini, sevmediklerini, iğrendiklerini… 15 yıl boyunca kendi kitabını yazdırdı resmen.

. . .

23 Şubat 2019…! Hayatımda bitecek olan bir dönemin günü! !5 yıla vedanın, bir yüreği göndermenin, bir sevgiyi özlemeye başlamının ve belki de koca bir boşluğun başlangıcı!

Süs bu tarihten 20 gün önce zatürreye yakalandı… Bitirdi, böbrek yetmezliği ve ardından ard arda gelen kalp krizleri! 23 02 2019 da öldükten sonra bile hayat döndürmek için tekrar tekrar kalp masajı yapan Veteriner Hekim Taha Aslan, çaresiz bekleyişimi, çaresiz bakışlarla “başınız sağ olsun” diyerek sonlandırdı… Sağ olmasaydı! O sağ olsaydı Rab’bim! Bir yıl daha isterdim senden, bir hafta daha, bir ay daha! Sende mi çok sevdin bu yarattığın güzelliği de aldın yanına! Allah’ım ben ondan razıyım sen de razı ol! Orada onlara cennet cehennem yok biliyorum ama senden tek isteğim, bana gönderdiğin bu harika yaratığı orada tekrar görmek! Cesedine kapanıp katıla katıla ağladığım zaman çaresizliğime, onun masumiyetine ve ölümün acımasızlığına ağladım! Onu kayıp ettiğime ağladım! Allah’ım biliyorum ki acıyla da, zenginlikle de, fakirlik ve şöhretle de kullarını sınarsın…! Ölümle de! Ama ne olur onu öbür tarafta görmemi sağla!

Sevgili okurlar hayatınızda bir kere bile olsa hayvan sevin. bakın… Kediydi, köpekti ayırımı yapmadan! yaşayın onları! Onları sevin yüreğinizle! Onlarla konuşun! Yüreğinizle konuşun! O zaman ayrı bir ümmetten bir evlat, bir kardeş görecek ve bulacaksınız! Onun için gerekirse mücadele edeceksiniz! Hayvanseverler yeryüzünde Allah’ın seçtiği kullardır! Biz hayvanseverler varız ki, onları koruyoruz! Vicdan, empatiden doğar! Ve onları anlamak empatiyi, vicdanı geliştirir!

 

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere

Leave your vote

Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy