Gündem

ABD’nin Kıbrıs Açıklamasına Dışişleri Bakanlığı’ndan Sert Tepki

ABD'nin Kıbrıs Açıklamasına Dışişleri Bakanlığı'ndan Sert Tepki

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin kendi kıta sahanlığında yürütmekte olduğu sondaj faaliyeti hakkında ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 5 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklamaya sert bir tepki verdi.

DIŞİŞLERİNDEN ABD’YE SERT TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı gtarafından yapılan açıklamada şu ifadelere aktarıldı:

“Türkiye’nin kendi kıta sahanlığında gerçekleştirmekte olduğu sondaj faaliyeti hakkında ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 5 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklama gerçeklerden kopuktur.

Türkiye, Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığına ilişkin tutumunu 2004 yılından bu zamana kadar açık bir şekilde ortaya koymuştur.

GKRY’nin bölge ülkeleri ile bu tarihten itibaren yaptığı MEB sınırlandırma anlaşmalarının hem bizim, hem de Kıbrıs Türkleri için geçerli olmadığı, bunların bir tanesinin de ülkemizin Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığı haklarını ihlal ettiği zamanında ilgili ülkelerin ve uluslararası toplumun dikkatine getirilmişti.

Aynı şekilde Türkiye bölgedeki Kıta Sahanlığını da uluslararası topluma açıklamış ve Birleşmiş Milletler kapsamında da kayda geçirmiştir. Bölgede, tüm ilgili kıyıdaşlar arasında uluslararası hukuk kuralları doğrultusunda hakkaniyete dayalı sınırlandırma anlaşmaları henüz tamamlanmamıştır.

Hal böyle iken, üçüncü tarafların kendilerini adeta uluslararası mahkeme yerine koyarak deniz sınırlarının nereden geçeceğini tayin etmeye çalışmaları kabul edilemez. Bu anlamda, ABD’nin Rumların “hak iddia ettiğini söylediği” bir alana yönelik geçerli sınırlandırma anlaşması varmış gibi Türkiye’ye çağrı yapması, ne yapıcı ne de uluslararası hukuka uygun bir yaklaşımdır.

Sondaj ve sismik gemilerimizin, kıta sahanlığımızda, Hükümetimizin 2009 ve 2012 senelerinde TP’ye verdiği ruhsat sahalarında arama ve sondaj faaliyetleri kararlılıkla sürecektir.

Aynı şekilde Rum tarafı Ada’nın eşit ortağı Kıbrıs Türklerini, hidrokarbon kaynakları noktasında karar alma mekanizmalarına dahil etmedikçe ya da tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerine son vermedikçe, Türkiye Kıbrıs Türklerinin de kıta sahanlığı haklarını korumaya devam edecektir.”

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.