Gündem

Ankara’nın Yıllarca Suyunu Karşılayacak Olan Gerede Tüneli Bitirildi

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

Ankara'nın Yıllarca Suyunu Karşılayacak Olan Gerede Tüneli Bitirildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafındanyapılan ve Türkiye’nin en uzun içme suyu tüneli olan “Gerede Tüneli” bitirildi. Tünel ile Ankara’nın 2050 senesine dek içme suyu problemi olmayacak.

Ankara’nın yaklaşık 100 km kuzeybatısında olan Gerede Sistemi, Bolu’nun Gerede ilçesinin güneydoğusundan başlayarak güneye doğru gidiyor ve Çamlıdere Barajı’nda sona eriyor. Ankara’yı içme suyu noktasında ferahlatacak “Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi” ile Başkente memba kalitesinde içme suyu verilecek.

YILLIK 226 MİLYON METREKÜP SU TAŞIYACAK

Proje kapsamında yapılan ve toplam 31 bin 592 metre uzunluğu ile ülkemizin en uzun içme suyu tüneli olma özelliğini taşıyan Gerede Tüneli ile Gerede Havzası’ndan senelik 226 milyon metreküp su Ankara’ya verilecek.

Üç noktadan köstebek de denilen tünel delme makinesiyle açılan 4,5 m çapındaki tünelden, Ankara barajlarında şu an yeterli su olması ve ayrıca projede kalan küçük imalatlar nedeniyle yaz sonu itibarıyla suyun verilmesi düşünülüyor.

RESMİ AÇILIŞ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE YAPILACAK

Günlük ortalama içme-kullanma su tüketimi 1,2 milyon metreküp olan Ankara’nın 2050 senesine dek olan nüfus artışı ve kullanım ihtiyaçları da göz önünde tutularak yapılan bu projenin resmi açılışı ise önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek.

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı