Makale

14 Şubat Sevgililer Günü!…

Kimine göre Hıristiyan geleneği. Kimilerine göre batı dayatması. Kimine göre alış-veriş çılgınlığı. Kimilerine göre sevgililerin birbirine sevgi ispat yarışı. Kimilerine göre uydurmasyon bir gün

Günlerden 14 Şubat…. Sevgililer Günü! Kadın sabah uyanır uyanmaz;
– “Kocacıııım” demiş, heyecanla”
-“Rüyamda ne gördüm biliyor musun? Akşam eve geldiğinde çok güzel paketlenmiş bir kutuyla geliyorsun.  Vee!.. ben de paketi heyecan içinde açıyorum. İçinden ne çıkıyor biliyor musun?…Birrr çifttt inci küpe!… Sence bunun anlamı ne olabilir?
Adam gülümsemiş:
-“Bu akşam öğrenirsin sevgilim…”
Adam akşam eve gelmiş, elinde gayet güzel paketlenmiş bir kutu…Kadın gözlerine inanamamış;
-“Kocacıııımmmm! sen bir harikasın !..” diye paketi alelacele açmış…
Ve kutunun içinden ne çıkmış dersiniz?
RÜYA TABİRLERİ KİTABI…

14 Şubat Sevgililer Günü!…
Kimine göre Hıristiyan geleneği. Kimilerine göre batı dayatması. Kimine göre alış-veriş çılgınlığı. Kimilerine göre sevgililerin birbirine sevgi ispat yarışı. Kimilerine göre uydurmasyon bir gün. Kimilerine göre kutsal bir gün. Kimilerine göre günah. Kimilerine göre gerekli. Kimilerine göre gereksiz. Kimilerine fırsat. Kimilerine külfet.

Her ne kadar işimize gelmese de böyle bir gün var! İster kutla, ister kutlama. Kutlarsan ölmezsin. Kutlamazsan da dünyanın sonu değil. Neyin tribini kime atıyoruz anlayamıyorum. Arkasına sığındığımız garip yargılarımız nedeniyle adı sevgi olan bir günü en samimi duygularla yaşamamız gerekirken bir sürü kulp takarak öteliyoruz. Soruyorum? Ne farkı var anneler gününden? Ne farkı var babalar gününden? Hikâyesi doğruysa aşıkları buluşturan bir papazın ölüm gününü kutluyorsan elbette bu doğru olmaz. Fakat basit bir adet türünden ihmal ettiğim sevdiklerimi hatırlayım, onlara sevdiğimi söyleyeyim, sevdiklerimi sevindireyim diyorsan yanlış olan nedir? Sevginin nesi kötü olabilir? Zaten sevgi fukarası bir millet olmuşken, şuymuş buymuş diyerek kendimizi kasmaya gerek yok diye düşünüyorum.

Bu arada bu günü kutlamak istemeyenlere sesleniyorum; Bu günü kültür emperyalizmi olarak görüyorsundur anlarım. Sevgilin yoktur anlarım. Sevgini cümbür cemaat herkesle birlikte kutlamak istememeni de anlarım. Tüketim toplumuna karşısındır onu da anlarım. Lakin bir grup var ki “sevgi dediğin bir gün değil” diyerek politik bir takım sözler eden. İşte onlara çıldırıyorum. Ve hemen cevap veriyorum. “Her gün kutladın da itiraz mı edildi? ”

Boş verin! “Sevgililer Gününü”. Sevgiliniz var ya da yok. Unuttu mu? Aramadı mı? Hiç önemi yok. Bu günü kutlamak için aşık olmanıza da gerek yok. Siz adına “Sevgi Günü” deyin. Sevdiklerinizin günü olsun bu gün. İlk önce kendinizden başlayın sevmeye. Bir düşünün! Ne kadar haksızlık ettiniz kendinize. Ne kadar az aradınız sevdiklerinizi. Ne kadar az söylediniz sevdiğinizi. Kimseden beklemeyin inci küpeyi. Sevgi bahane, alışveriş şahane diyerek şımartın kendinizi. Bırakın şu 14 Şubat ekonomistliğini. Cebinizdeki akrebi bugüne özel çıkarın. Bir demet çiçekle, ufak bir hediyeyle ekonomin sarsılmaz. Arayın, aranın, sevin, sevilin.
Hayat felsefeniz sevgi olsun. Yaradan’ın yarattıklarını sevmek hepimize nasip olsun. Sözünüz, özünüz hep sevgi olsun. Sevgi Gününüz kutlu olsun. Saygılarımla..

Leyla Yargı Mantar
yargimantar@hotmail.com

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy