Makale

ALEVİLİK Cemevi tartışmalarının ışığında…

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

ALEVİLİK
Cemevi tartışmalarının ışığında…

İzmir Belediye Başkanlığının, Alevilerin yüreğine bir damla “soğuk su” dökmesinden sonra, Alevilik, medyada, özellikle de “kadrolu tv tartışmacılarının” nezdinde yine gündemde.

Alevilerin ihtiyacı, inancı, siyasi davranışları, İran-Suriye-Şiilik konusundaki olası tercih ve temayülleri, cemevinin ibadethane olup-olmadığı tartışılıyor.

Ancak tartışan ve çözüm öneren tartışmacılar arasında Alevi yurttaş, yazar-çizer yoktur. Aslında salt bu tartışmacılar arasında değil, ana akım medyada da yoktur ama o başka bir mevzu.

Bulunduğumuz zeminden görünen fotoğraf şöyle: her nedense Habertürk-CNN-NTV-Halktv-TELE 1 gibi haber kanallarını yönetenlerin ve Aleviliğin lehinde-aleyhinde konuşanların tamamı, Alevi hukuku adına mücadele eden, eza-cefa gören, bedel ödeyen, “sorunu” yaşayan insanları yok sayıyor. Ve bu anlamda, hakkımızı- hukukumuzu rehin tutan devlet aygıtından farksız davranıyorlar…

Gülünç ve komik oluyorlar…
Hiç değilse; “yahu, sorunu yaşayanlar Alevi, konuşan biziz, aramızda bir Alevi arkadaş olsaydı iyi olurdu… Onlar dururken bizim burada yarım-yamalak bilgimizle ahkâm kesmemiz, AKP iktidarının tutumundan farksız” demiyorlar. Veya diyor ama anlatamıyorlar; bilmiyorum.

Sonuç itibarıyla biz, devlet olanaklarının paylaşımında olduğu gibi, sorunumuzun konuşulduğu platformda da seyirci olmaya mahkûm ediliyoruz…

Bunları neden yazıyorum?

Çünkü kamuoyu önünde Alevilik adına konuşanlar:
1- Meseleyi derinlikli olarak bilmiyor.
2- Çözüm adına değil, reyting adına konuşuyor, böylelikle de sorunumuz katlanıyor, katmerleşiyor.
3- Çözümsüzlük, AKP fıtratındaki bir avuç kimliksiz soyguncuya iktidar getiriyor.

Sorunu olanın, sorununu anlatması için şans verilse, bu yapay-anlamsız, üretilmiş sorunu kullanarak üzerinden soygun yapanları deşifre edebilse, toplumun kahir ekseriyetinin ferasetine ve sağduyusuna güvenen biri olarak, sorunun en azından büyük bölümünün ilk seçimlerde çözüleceğine yürekten inanıyorum.

İnanıyorum çünkü…
Tayip Erdoğan ve benzer zihniyette olanların iddia ettiği gibi Alevilerin ayrı din ihdas etmesi, başta Almanya olmak üzere Batı’nın güdümüne girerek, Türkiye’nin genel menfaatleri aleyhinde çalışması gibi bir durum söz konusu bile değildir.

Özellikle Avrupa’da yaşayan arkadaşlarımız, Türkiye’nin menfaatlerine değil, Erdoğan’ın siyasi anlayışına ve Alevi düşmanlığına tepki gösteriyor…

Çünkü Alevilerin; ülke, bayrak, sınır, Atatürk dertleri yoktur.

Çünkü mülkün gerçek sahibi, Anadolu’muza inançlarıyla birlikte Horasan’dan intikal eden ve Anadolu’yu yurtluk yapan Bâtıni Alevilerdir. Müslüman ve Türk gibi görünerek, devleti bir şekilde ele geçiren; kimliği, kişiliği, aidiyeti, ihtisası, diploması, liyakati belirsiz adamlar değil.

Ve bütün Aleviler olağanüstü yurtseverdir, laiktir, demokrattır…

Bu yüzden hiç kimse kendi evini-yurdunu yıkmaz: “keşke Yunan kazansaydı” demez.

Hiç kimse evsiz-yurtsuz kalmak adına çaba göstermez!

Peki, sorun ne?
Şudur: Alevilik “sorunu”, aslında Sünnilik sorunu, eğitimsizlik ve cehalettir! Devlet kurumlarının cemaatler arasında pay edildiği, yönetenlerin şu ya da bu cemaate yakın durduğu, yargının siyasi erk tarafından sopa gibi kullanıldığı ülkede, Alevilerin de sağduyu sahibi Sünnilerin de sorun yaşaması, huzursuz olması doğaldır. Dolayısıyla sorunun öznesi; eşitlik, adalet, liyakat ve demokrasiyi hazmedemeyen bir avuç gericidir, haramzadedir…

Son olarak şunu söylemek isterim: Değerli kadrolu konuşmacılar; Suriye’yi, Irak’ı, Libya’yı, İran’ı veya Mısır’ı değil, oradaki bir kesimin meselesini de değil, Türkiye’nin; demokrasi, laik ve çağdaş geleceğinin temel taşı ve önemli güvencesi olan Alevileri yani bizi konuşuyorsunuz.

Bundan böyle, bizim derdimizi konuşurken bizi de çağırın olur mu?

Lütfen…

Sevgiyle, muhabbetle kalın…

20.01.2020
Murtaza DEMİR

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı