Makale

Gagavuzya ‘da Gazi Paşa’yı Anarken…

Bugün hazan mevsiminden bir gün... 10 Kasım 2019.. Dalından sararıp dökülen yaprak misali Türk milletinin köklü çınarından sarı saçlı bir yaprak koptu fakat yere düşmedi, ana toprak vatan O’nu Ana şefkatıyla kucağında tutuyor.

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

Gagavuzya ‘da Gazi Paşa’yı Anarken…

Bugün hazan mevsiminden bir gün… 10 Kasım 2019..
Dalından sararıp dökülen yaprak misali Türk milletinin köklü çınarından sarı saçlı bir yaprak koptu fakat yere düşmedi, ana toprak vatan O’nu Ana şefkatıyla kucağında tutuyor…
Çok devrim yaptı.
En çok tartışılan devrimi Harf inkılabı oldu. Cahiller okur yazar oldu. Dahası sayesinde “adam” yerine konuldular! Halk “adam” diye oy verdi.
Buna rağmen “..bizi bir gecede cahil bıraktılar..” diyen diplomalı cahillerin ihaneti edepsizliğin sınırını çoktan aştı. Bre cahil, bin yıldır Türk Milletini Araplaştırmak isteyen siz sahtekar din tüccarları ve dinci yobazlar yaptığınız ümmetçiliğin ne denli temelsiz ve boş olduğunu hala görmüyorsunuz!!
Beyin özürlü kirli hafızanız tamamen silinmiş durumda!
Ümmetçi hafıza yerine Türklük hafıza parlıyor yeni nesilde.. Doğrusunu arayan mutlaka bulur!
Nitekim bizdeki cahillerin değer bilmedikleri Gazi Paşa’m Soydaşlarımız Gagauzia ülkesinde törenle anıldı. Azerbaycanlı, Gagavuzya gençlerin İlgili oluşu göz yaşartıcı..
Gerçeğin ışığı yeniden kazanmaya başladı.
Adaletin olmadığı yerde “mülk” olmaz, mülksüz kalmamak için gece gündüz arıyorum adaleti..!
***
Gezdiğim Turan coğrafyasında şunu gördüm ki, Türkiye’den önce Orta Asya ve Kafkasya’daki Türk toplulukları Latin alfabesini kullanmaya başlamışlar.
Arap alfabesini bırakıp latin alfabesine geçmeleri önemli bir gelişmeydi..
Atatürk’ün amacı Yurt dışındaki Halkla dil birliği için harf inkılabını yapmışlardır. Amacı Oonlarla yazı birliği kurmaktı. Şimdi:
1-Soru: Araplarla mı yazı birliğimiz olsun yoksa Türk halklarıyla mı?
2-Soru: Amacımız Türklük mü?Yoksa, İslam istismarıyla Arapçılık yapmak mı?
Gazi Paşa düşmanlarının kulak ağrıları, sarık ve cüppe sevdalarıyla yalakalıkları Onun adınıanmakta tereddüt etseler de O Yaşıyor, yaşayacak ve hiç ölmeyecek bu milletin kalbinde… Ve Dış Türklerin kalbinde..
Çünkü o en büyük Türk’tür, Atatürk’tür!

R. Demir (10.11.19-Komrat, Gagavuzya..)

Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı