Makale

Güne Şükürle Başlayın

Şükür, her şeyin tek sahibinin Allah olduğunu dille ve kalple ifade etmektir. Şükretmenin aksi ise Kuranı Kerimde nankörlük ve küfür olarak bildirilir.
Nankörlük, kıskançlık ve kibrinden dolayı tüm yaşamını insanları saptırmaya adayan şeytan, insanlara sağdan ve soldan yanaşıp onları şükretmekten de alıkoyacağını açıkça söylemiştir. “Onların çoğunu şükredici bulmayacaksın.” ( araf süresi,16-17 ) demiştir. Oysaki çok kolaydır şükretmek, teşekkür etmek. Birisi size “ Nasılsınız?” diye sordu; “ Şükür, iyiyim” diye cevap verebilmek, bu kadar kolay aslında.
Sabah yatağınızdan zoraki kalkıyorsunuz. Canınız hiç işe gitmek istemiyor. Etrafınızda bir çok görmek istemediğiniz insan var. İşinize adeta mehter marşıyla gidiyorsunuz. Oysaki güne önce şükrederek ve gülümseyerek başlayın. Geçin aynanın karşısına, kendinize bakın. Nefes alıp-veriyorsunuz, şükredin. Gülümseyin kendinize. Hem de öyle yapmacık ve sahte değil, içten gülümseyin. Yüksek sesle “Seni seviyorum” deyin kendinize. Bunu defalarca tekrarlayın. Sesinizi duyun, kalbinizle hissedin. Bırakın evdekiler size deli desin. Her şeyden önce kendinizi seven bir deli olun. Sizleri sevmem için önce kendimi sevmeliyim deyin, sizlere içten ve samimi gülümsemem için önce kendime gülümsemeliyim deyin. Ve kocaman bir şükür çekin.
Evet, yaşıyorsunuz, nefes alıp veriyorsunuz, buradasınız. Siz hiç istemeseniz bile sabah kalkıp gidecek bir işe sahipsiniz. Görmek istemediğiniz, hatta selam bile vermek istemediğiniz insanlar var hayatınızda. Canınızı yaktılar, sizi ezdiler, kötü ve saygısız davrandılar. Nefret etmek için birçok nedeniniz var. Şimdi bütün bunları bir tarafa bırakıp enerjinizi tüketmelerine izin vermeyin lütfen. Güne şükürle ve gülümsemeyle başladınız, kendinize enerji yüklediniz. Tek yapmanız gereken içinizi şükürle ve sevgiyle doldurup, onlara bile teşekkür etmek. Evet, onlara da teşekkür etmek. Niye diyeceksiniz?  Çünkü; sizlere iyiliği ve iyi insan olmayı öğrettikleri için. Evet, onlardan da aslında bir şeyler öğrendiniz. Kırıldınız, kırmamayı öğrendiniz, incindiniz, incinmemeyi öğrendiniz. Bu dünya ya geliş amacımız bir sınavsa, bu sınavda size yardımcı oldukları için onlara teşekkür edin.
Hayatımızda elde ettiğiniz bir çok olumlu şey için şükretmek kadar, yaşadığımız bir çok olumsuzluk içinde şükretmek gerekir. Bu konuda ibret alınması gereken bir hayat hikayesi beni çok etkilemiştir. ABD’nin bir numaralı bisikletçisi testis kanseriydi. Lance Armstrong’un 1996 Atlantia Olimpiyat Oyunlarından hemen sonra konan bir teşhisle hayatı değişti. Üstelik ölümcül hastalık beyne ve akciğerlere de  sıçramıştı. Testislerden biri alındı, beyindeki tümör temizlendi ve yoğun bir kemoterapi aldı. İlk başlarda kendisini fiziksel ve ruhsal olarak çökerten bu hastalık ilerleyen günlerde Amstrong’u güçlendirip hayata bağladı. Kanser için “Büyük olasılıkla başıma gelen en iyi şeydi. Beni öldürmeye çok yakındı; fakat öldürmek yerine beni çok iyi bir bisikletçi yaptı. Bunu yenersem her dağa tırmanabilirim diye düşündüm.” Diyerek adeta başına gelen kötü bir hadiseyi hayırla sonuçlanmasına neden olmuştur. Tedaviden sonra evlenip, üç çocuk sahibi olup ve dört kez Fransa Bisiklet Turu’nu kazanmıştır. Sağlığımızda, sağlığımız için şükretmediğimiz için hastalanıyoruz. Sağlığına şükredemeyen hastalığın tuzağına düşer.
Şükür, yani kişinin verene teşekkür etmesi verilen nimetlerin artmasına sebep olur. Allah şükrün karşılığını verendir, bilendir.” (nisa süresi, 147) Kuran-ı Kerim de şükrün karşılığının   mutlaka verileceği açıkça söylenmiştir. Şükreden bir ruhun algıları, sezgileri artar. Evrenden üzerimize herkese yetecek kadar, sürekli bolluk ve bereket yağmaktadır. Evrene verilen nimetler sonsuz ve süreklidir. Yüce yaradan sonsuz bolluk ve bereketin sahibidir, o isteyene verir ve verdikçe ondan hiçbir şey eksilmez. Yapmamız gereken sadece bu nimetlerden istemesini bilmek. İsterken de  şu anda elimizde mevcut olanlara şükretmek. Zaten konuyu özetleyen bir uyarı “Ben sizin günah işlemenizden daha çok, size sunulanlara şükretmemenizden korkuyorum.” Hepinize bol şükürlü günler diliyorum.
LEYLA YARGI MANTAR

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy