Makale

Kafkasya-8

Osetya özerk cumhuriyetindeki terör vahşetinin olduğu okul müzesini gördükten sonra tarihte büyük savaşların ve dolayısıyla katliamların olduğu bir yöreyi görmeye gidiyoruz.

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

Kafkasya-8

(26.8.2019)

Osetya özerk cumhuriyetindeki terör vahşetinin olduğu okul müzesini gördükten sonra tarihte büyük savaşların ve dolayısıyla katliamların olduğu bir yöreyi görmeye gidiyoruz. Yöresel ifade ile “ ölüler şehri” ya da “Nekropol” denilen bir Ören yeri…
Derin bir vadinin kayalık bir alanda kurdukları yaşamın acı hikayelerini öğreniyoruz. 14.yy’da bir Türk boyu olan Alanlarla Moğollar arasındaki savaşta büyük bir yenilgiye uğradı Alanlar.
O kadar çok kan aktıki Nekropol vadisinde akan “don” nehirinin rengini değiştirdi ve “ kızıl don nehri” adını aldı. Nekropol-ölüler kenti- Alanların mezarlarının olduğu bir vadinin kalıklardan oluşan bir yer…
Moğollara yenilen ve sağ kalan, savaştan kaçıp kendine yaşam yeri olarak seçtikleri bu yerde yeni bir hayat kurdular. Nehir kenarında, vadide, dağın eteğinde olması bir koruyan-korugan- olma özelliğini de taşıyor. Yenik düşen Alanlar dağlara sığınarak düşmanın ulaşımını zorlaştırdılar. İnsanın doğasının bir sonucuydu… Kendileri için verimli olmayan bir yamaçta yeniden yaşam kurarken verimli topraklarda tarım yaptılar.
Barınak ve yeniden hayata tutunmak İçin bu sarp kaların seçilmesi insanoğlunun önce kendini emniyette hissetme iç güdüsünün eseriydi. Onun İçin bu özgün alanı seçtiler. Yerleşim alanında değişik boyutlarda haberleşme kuleleri -evler inşa ettiler. Bu yapılar Kuzey Kafkasya’nın tarihten gelen “kadim” barınak evleridir de aynı zamanda…
Savaş ve barış zamanında bu kuleler arasında haberleşme işareti olarak farklı renklerdeki dumanı-tütsüyü-kullandılar.
Bu kulelere giriş 2. Kattan olurdu ve savaş sırasında düşmandan korunmak İçin hazırlıklıydılar.
***
Bugün artık kaybolmuş mezarlarla dolu dağ eteğinde örnek kule-ev yapılar var. Bunlardan bazılarının içinde insan kemiklerinin oluşu dikkat çekiyor!
Mezar taşlarındaki kara yosunların ölüleri yalnız bırakmayıp yeşil canlılığını kaybedip taşlaşmış sarı bir renge bürünmeleri sanki mezar sahibi ölüye yas tutup ölüme gittiği hissini uyandırıyor!
Ve bu vadinin içinde geçmişi sembolize eden mezar-ev olarak kabul edilen bu yapıların hemen alt tarafında, nehrin kenarında, inşa adilmiş yeni bir kilisede dua- nikahını tamamlamış bir çiftin düğün konvoyuna rastlıyoruz.
Büyük bir tesadüftü…
İki nedimenin eşliğinde arabada resimlediğim güzel ve zarif gelinin masumiyetini yansıtan beyaz gelinliği ve yüzünü örten tülü, geleceğin güzelliğin, baki olan sevginin ve barışın simgesi gibiydi…
Kan akan vadide yeni bir hayatın başlaması İçin seven gençler birleşiyordu…
Mutlu olsunlar..

R. Demir-Grozni

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı