Makale

ŞİRKET ARACINI KİRALAMAK MI, SATIN ALMAK MI AVANTAJLI?

Şirket aracı, günümüz piyasaları ve rekabet ortamında orta ölçekli tüm firmaların olmazsa olmaz ihtiyaçlarından biri haline geldi. Saha satışçısı, internet satışına henüz tam anlamıyla entegre olamamış geleneksel ticarete devam eden tüccarlar için, bulundukları muhit dışındaki potansiyel müşterilere ulaşmalarını sağlayan en önemli ve belki de tek yol.

Şirket aracı, günümüz piyasaları ve rekabet ortamında orta ölçekli tüm firmaların olmazsa olmaz ihtiyaçlarından biri haline geldi. Saha satışçısı, internet satışına henüz tam anlamıyla entegre olamamış geleneksel ticarete devam eden tüccarlar için, bulundukları muhit dışındaki potansiyel müşterilere ulaşmalarını sağlayan en önemli ve belki de tek yol. Ürünlerini internet üzerinden pazarlayan şirketler de  saha satışçılarına ihtiyaç duyuyorlar. Karşılarında belli bir muhatap olduğunu bilerek çalışmak, firmalarının güvenirliliğini arttırıyor, müşteri sadakatini olumlu yönde etkiliyor. Bunların yanında da tahsilat kolaylığı sağlıyor. Şirket aracının mülkiyeti konusu, hem maliyetlerde avantajlı hale geçmek, hem de rakiplerle fiyat rekabetini sağlayabilmek için kar marjını maksimum tutmaya çalışan işverenlerin aklına takılan önemli bir konudur aslında.

Karşılaştırmaya başlamadan önce şunu söylemeliyim;  her seçimin avantajları ve dezavantajları vardır. Birbirinden farklı sektörlerde mal/hizmet ticareti yapan tüm firmalar için, tek bir  “en iyi seçim” diye bir şey yoktur. En uygun seçim olabilir. Karşılaştırma tablosuna bakıp, işletmeniz için en uygun vergi avantajını sağlayan seçeneği belirleyebilirsiniz. Firmanız özelinde daha detaylı bir çalışma için iletişime geçebilirsiniz.

SATIN ALMA KİRALAMA
Bilançonun aktif değerlerini artırır. Belli bir sermayenin araç gibi riskli bir gayrimenkule bağlanmamasını sağlar.
Satın alınan aracın ÖTV’si binek ve ticari kullanımda gider olarak kaydedilemez. Kiralama sözleşmesinde aracın değeri ÖTV vergisinden  muaf değeridir. (55-60bin TL’dir)
Kredi ile satın alınacak 100bin TL değerindeki bir araç için, 36 ay vadede yaklaşık 30bin TL faiz gideri ödenmesi gerekir. Plaka, MTV, Trafik Tescil, Kasko, Periyodik Bakımlar,Lastik değişimleri gibi 3 yıl için yaklaşık 10-15 bin TL aralığındaki bir gider, kiralama firmasına yüklenilmiş olacak.
ÖTV ve KDV düşüldükten sonraki araç değerinin toplamı, 5 yıl için eşit bölünerek, amortisman gideri olarak kaydedilecektir. Aralık ayında alınan araçlar için, 12 aylık toplam gideri tek bir ayda gösterebilme avantajı vardır. Araç için yapılan her taksit ödemesi o ay gider olarak kaydedilecektir.
Satın alınan aracın KDV’si KDV gideri olarak kayıtlanacaktır. Tüm faturanın KDV’si kümülatif olarak kaydedilir. Araç için yapılan taksit ödemelerindeki KDV, her ay gider olarak gösterilecektir.
Firmanın finansal kurumlar nezninde kredibilitesini yükseltir. Yedek araç imkanı ile, işin kesintisiz olarak devam etmesini sağlar.
Yenileme Fonu hesabı ile, aracın satışında elde edilen gelirin vergisinin ödemesi üç yıl sonunda yeni araç alınması şartıyla,ertelenebilir. Trafik kazası sonucu yaşanan maddi değer kayıplarından etkilenilmemiş olunur.

http://www.ozgemguvenbas.com.tr/sirket-aracini-kiralamak-mi-satin-almak-mi-avantajli/amp/

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy