Makale

Üşüyormusun?

22 Aralık 1914...Kış; Doğu Anadolu'da bu sene bir başka geçiyor herzamankinden sert ve acımasız

    22 Aralık 1914…Kış; Doğu Anadolu’da bu sene bir başka geçiyor herzamankinden sert ve acımasız..Yemenden henüz köyüne gelmişti Hamza çavuş yüzünde geri çekilen ordunun mahcubiyet izleri gözlerinde arkadan vurulmanın,ihanetin acısı..”Çay iç aslanım”anasının sesiyle irkildi Hamza Çavuş..Uzaktan koşan yiğeni Zeynel miydi..”Celp geldi emmi celp geldi ”Yine sefer vardı yine vatan çağırıyordu Hamzayı daha doyamadan yavuklusu Ümmügülsüme..Hazırlığını yaptı hemen tecrübeli çavuş aldı celp kağıdını 9.Kolordu ERZURUM….
     Erzurum kalesinde toplanmıştı kolordu ..Düşman tanıdıkdı MOSKOF GAVURU.Harekat düzenlenecekti Moskof Gavuru üstüne.Dışarıda kar yağıyordu soğuk çelik bir ustura gibiydi ,”Ulan Moskofu ezeriz de bu soğuk da niyleyecez” düşünüyordu Hamza Çavuş ”eyi ki iki kat keymişim şu çorabı anam da Garakoyun obasının en kalın çorabını virmiş eyiki ” derken uzakta titreyen yarım potinli çelimsiz Caferi gördü titriyordu sısıka ayakları ,bağırdı”Hoyn üşüyonmu çebiç”hemen hazırola geçti çakı gibi”Çavuşum aha bu yürekte yanan vatan ateşi var iken geride bıraktığım anamın yarimin hasreti var iken üşürmüyüm hiç”Hamza güldü”Gel çebiç key aha şu yün çorabı da sen gene yan ataşınlann”22 Aralık: XI Kor. büyük yürüyüşüne başlar. IX Kor. Lafsor’a kadar uzanan ilk hedefine ulaşır. X Kor. oltu batısı-narman hattına zorlukla ulaşır.

23 Aralık: IX Kor. Rusların 4. Ermeni Tümeni ile karşılaşır. . Çatak Pitkir hattına ulaşır.  erlerin ikmalini mahallinden yapmaları, ve cephaneyi idareli kullanmaları emredildi. IX Kor. ikmal ve ulaştırma güçlükleri daha ikinci günden başlamış bulunuyordu. Oltu’yu ele geçirmeyi başardı.

24 Aralık: IX Kor. düşman karşı taarruzları devam etti.  Bardiz’e vardı. 30 ve 31.nci tümenleri ile kosor istikametinde stomin tugayının peşine takılması, bir tümeni ile Bardiz’a ilerlemesi emredildi.
Rus ordusu Sarıkamışa kadar geriledi..22 aralikta Enver Pasa’nin emriyle 120-125 bin civarinda Osmanli askeri dondurucu soguga ragmen yollara sürülmüstü. Bölge çogu senenin dört ayi boyunca karlarla örtülüydü. Kar yükseklikleri kimi yerlerde bir metreyi geçiyordu. Zemheriler diye bilinen en soguk günlerdi. Sifirin altinda kirk dereceye düsen soguk, düsmandan daha düsmandir. Yapilan harekât plânina göre 9. Kolordu Sarikamis Daglari’ni, 10. Kolordu ise Allahuekber Daglari’ni asarak Ruslari Sarikamis’ta kusatip imha edecekti.

Gündüz baslayan yürüyüste çariklari yumusayan askerlerin çariklari gece donmaya, bir mengene gibi ayaklarini sikmaya baslar. Adim atmak neredeyse imkansizdir. Askerler oldugu yerde ziplar, atlar, kendini karlarin içine vurur ve ayaktan baslayan donma yavas yavas tüm vücuda yayilir. Düseni kaldirmamak için emir vardir. Zaten kimsede de kimseyi kaldiracak güç kalmamistir.Hamza bağırır” dayanın aslanlarım,çebiç üşüyonmu lann çebiç ses ver ula çebiç çebiçç,”ağaca çömelmiş kalmıştı Cafer etrafında diğer mehmetler gibi heykelleşmişti hürriyet uğruna vatan uğruna ..Ayaklarını hissetmiyordu Hamza da artık kanı çekiliyordu dudaklarını bile hissetmiyordu soğuk kalleşçe vurmuştu işte onu gözleri ağırlaştı tatlı bir uyku çağırıyordu diğer alemden bir kapı açıldı ve şehitlerin efendisi HZ HAMZA duruyordu karşısında HASAN HÜSEYİN ..UHUD GAZİLERİ BEDRİN ASLANLARI gel diyorlardı ve koştu onlara ….
Şimdi üşüyormusunuz??Harekat sonunda HAKKI PAŞA nın sözü geldi aklıma ”ŞEREF HARİÇ HERŞEY BİTTİ PAŞAM”bugün VATAN UĞRUNA RUSLARI destekleyenlerden sonra ŞEREF DE BİTTİ PAŞAMMM…

 

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy