Otomobil

Volvo’dan dikkat çekici adım

Volvo'dan dikkat çekici adım

Tesla’nın cesur hamlelerinden sonra diğer otomotiv üreticileri de otonom ve elektrikli araç konusunda radikal kararlar almaya başladı. Volvo, Waymo ile elektrikli otonom araç projesi için anlaşma sağladı.

Geçtiğimiz aylarda Volvo, tüm modellerini elektrikli araca çevireceğini açıklamıştı. Ardından XC40 Recharger modelini tanıtan şirket, yeni nesil araçlarında tam otonom sistem kullanmak için Waymo ile anlaşma sağladı.

Walmart, Jaguar ve Land Rover gibi şirketler ile otonom sistemler geliştiren Waymo, Driver adını verdiği yeni nesil otonom sürüş sistemini içeren elektrikli otomobil için Volvo ile birlikte çalışacağını duyurdu.

Mart ayında duyurulan Waymo Driver, rakiplerinden farklı bazı özellikler barındırıyor. Şerit, tabela ve engel tanımak için kullanılan kamera ve lidar sistemlerin haricinde otoyolun yüzlerce metre ötesindeki enkazı algılayabiliyor ve sollamanın güvenli olup olmadığını tespit etmek için kamyonların kör noktalarını gözetleyebiliyor.

Volvo ile yapılan anlaşmada 4. seviye otonom sürüş sistemlerini de geliştiricek olan şirket, çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini açıkladı. 4. Seviye otonom sürüş sistemleri uygun şartlar altında aracın kontrolünü sağlayabiliyor ancak oluşan herhangi bir sorunda insan faktörünü de devreye sokuyor.

Mercedes-Benz ve NVIDIA arasında yapılmış olan otonom sürüş ortaklığına benzeyen bu karar, şirketlerin Tesla karşısında daha iyi konumlara gelmesi için geç kalınmış bir hamle olarak nitelendirilebilir. Öte yandan bu tarz anlaşmaların hem doğa hem de sürücüler açısından iyi sonuçlanacağı düşünülüyor.

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy