Sağlık

Gözü Bozan Şeyler

Gözü Bozan Şeyler

Gözümüzü yoran her şey göz sağlığımızı bozuyor demektir. Peki nedir bunlar derseniz, doğru adrestesiniz. Bu sorununun yanıtını sizler için makalemizde açıkladık. İşte, göz bozan şeyler…

Birçok alışkanlığımız gözlerimizin olumsuz etkiliyor ve bazılarımız ne yazık ki bunun farkında bile olmadığından alışkanlıklarını sürdürmeye devam ediyor. Göz sağlığını bozan bu alışkanlıklar nelerdir?

Göz Sağlığını Bozan Etkenler

Gözü bozan şeylerin başında kitap okumak geliyor. Fakat bildiğimiz tarzda bir kitap okuma şekli değil elbet. Yatarak okumak. Kitap kurduysanız yatarak kitap okuma alışkanlığından vazgeçmelisiniz. Çünkü yatarak kitap okurken göz üzerine ilave baskı uygulanmakta ve bu da zaman içinde gözlerin bozulmasına neden olmaktadır.

Bir diğer göz bozan şey ise, bilgisayar ekranı. Malum bilgisayar çağındayız ve elimizin altında her an bilgisayarlar bulunuyor. Ancak uzun süre bilgisayar kullanmaktan kaçının. Çünkü bilgisayar ekranı da gözlere yük binmesine, aşırı çalışmasına ve aşırı yorulmasına neden oluyor.

Güneş ışığı da göz sağlığını bozan şeylerin başında geliyor. Özellikle de güneş ışınlarının en çok yansıdığı yaz aylarında güneş gözlüğü olmadan dışarıya çıkmayın. Fakat alalede bir güneş gözlüğü değil, sağlıklı, kaliteli bir güneş gözlüğü kullanın.

Uzun süre televizyon izlemek de gözü bozan şeylerden biridir. Mümkün oldukça hem uzun süre televizyon izlemekten kaçının hem de TV ile aranızdaki mesafeyi uzak tutun. Yakından TV ekranına bakmakta zararlıdır.

Gece araba kullanmanın da gözü bozduğunu biliyor muydunuz? Geç saatlerde uzun süre araba kullanmak demek, ertesi sabaha kızarık, sulnamış gözlerle merhaba demektir. Diğer araçlardan yansıyan ışıklar karanlıkta gözlerinizi çok yorar.

Gözü Bozan Şeyler

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.