Siyaset

Cumhur ittifakı ‘YSK’nin İstanbul kararı araştırılmasın’ dedi

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

Cumhur ittifakı 'YSK'nin İstanbul kararı araştırılmasın' dedi

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoglu, İstanbul seçimlerinin yenilenmesine tepkisini bir mani ile dile getirerek, “Kaynayan kazan taşmaz mı? Sandıkları aşmaz mı? Seçmenin oyunu yok sayan, darbeyle buluşmaz mı?” dedi. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, “YSK’nın demokrasiye darbesi bir yandan adaleti öldürdü, diğer yandan vicdanları kanattı, siyasetin fay hatlarını kırdı, her şeye yol açtı; ama bu bu kez halk suskun değil, korkular aşıldı. Şimdi sanatçı konuşuyor, iş adamları konuşuyor, kurumlar konuşuyor, esnaf konuşuyor, vatandaş konuşuyor. Cumhurbaşkanlığı sarayı baktı ki halk konuşuyor, şimdi insanlarımızı, sanatçılarımızı fişlemeye başlamış ve yine aynı baskı yöntemiyle halkımıza gözdağı vermeye çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

SANATÇILARIN FİŞLENMESİNE TEPKİ

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir ise “Siyasi iktidarın baskısıyla YSK’nın vermiş olduğu hukuktan yoksun kararla demokrasimize büyük bir darbe indirilmiştir” derken, CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, sosyal medya üzerinden düşüncelerini ifade eden sanatçıların Cumhurbaşkanlığı Arşiv Daire Başkanı Muhammet Safi tarafından fişlendiği ve ‘kayıt’ adı altında bu listenin paylaşıldığının bilindiğini söyledi. CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de, “Demokrasi nöbetlerini diktatörlüğe geçmek için mi tuttuk Türkiye çapında? 6 Mayıs YSK darbesiyle demokrasi katledildi” dedi. AKP Mersin Milletvekili Hacı Özkan, CHP’li milletvekillerinin eleştirilerine yanıt vererek, “İstanbul seçimlerinin yenilenmesi konusunda YSK’nın hukuk temelinde ortaya koyduğu karar ve netice olarak millet iradesine başvurmak üzere seçime girilecek olunması, oluşan şüphelerin ve usulsüzlüklerin ortadan kalkması ve toplumsal vicdanı rahatlanması açısından önemli bir karardır. Türkiye’nin hukuk gücü, demokrasi gücü bu süreçleri olgunlukla ve sakinlikle yürütmeye muktedirdir” dedi.

MHP’Lİ AKÇAY: MAĞDUR BİNALİ YILDIRIM VE İSTANBUL SEÇMENİ

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, seçimin mağdurunun Binali Yıldırım ve İstanbul seçmeni olduğunu savunarak, “İstanbul gibi, 8,5 milyon vatandaşımızın seçmen olduğu bir şehirde bir usulsüzlük ve hukuksuzluk olduğu açıktır” diye konuştu.

‘YSK AÇIK AÇIK KENDİ İÇTİHATLARINA KARŞI ÇIKMIŞTIR’

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, YSK’nın İstanbul kararını tam bir hukuksuzluk olarak değerlendirerek, “YSK açık açık kendi içtihatlarına karşı çıkmıştır. Beka sorunu nedir, bir kere daha söyleyeyim. Şehitlerin vebalini ve kanını taşıyan kişilerle oturup ittifak yapmak beka sorunudur. Hukuka saldırıdan, adaletten kaçandan, rüşvetçilere ve hırsızlara kol kanat geren kişilerle oturup ittifak yapmak beka sorunudur” dedi. Özkoç’un sözlerine MHP ’li milletvekilleri oturdukları yerden tepki gösterdi.

HDP’NİN ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

HDP’nin YSK’nin 31 Mart İstanbul seçimlerine dair 6 Mayıs 2019 tarihli iptal kararına gerekçe olan iddiaların tüm boyutlarıyla araştırılması gerekçesiyle Meclis araştırması açılması için verdiği önerge reddedildi.

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı