Siyaset

HDP kayyımları AB ’ye taşıyacak

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

HDP kayyımları AB ’ye taşıyacak

HDP, kayyıma karşı 1 Eylül sonrasında izleyecekleri yol haritasına ilişkin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) nezdinde bir dizi karar aldı. Buna göre, 1 Eylül ’de Diyarbakır ’da gerçekleştirilecek mitingin ardından da oturma eylemleri, kesintisiz olarak sürdürülecek. HDP, kayyım atamalarını diplomatik düzeyde de gündeme getirecek ve Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Konseyi (AK) ile AK Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirilecek. HDP MYK ’si ayrıca 1 Ekim ’de açılacak olan TBMM ’yi, “acil gündem”le toplanmaya çağıracak.

DTK ’den çağrı

DTK ise yazılı bir açıklama yaparak, AKP-MHP iktidarının “çatışmacı ve savaşı dayatan bir çizgiye dönüşmüş durumda” olduğunu kaydederek “Ulusal birliğimizi sağlayamadığımız için kaybettiklerimizi, ulusal birliğimizi sağlayarak kazanabiliriz. Kayyım darbesine karşı ulusal birlik ruhu ve bilinci ile seferber olalım” ifadelerine yer verdi.
Bu arada kayyım atamalarını protesto eylemleri, önceki gece birçok kentte yürüyüş, ışık söndürme ve gürültü eylemleri ile devam etti. Diyarbakır ’da yürüyen HDP ’liler, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları attı. Diyarbakır ’da Çamlıca mevkiinde toplanan partililere aralarında Ahmet Şık, Remziye Tosun ’un da bulunduğu HDP ’li vekiller ile Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkan Yardımcısı Müslüm Metin de katıldı.

Gözaltılar

Bu arada Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Garip Kandemir, HDP eski İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Çamçı ve Kayapınar Belediyesi Meclis üyesi İsmail Bardakçı ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi HDP Meclis Grubu Sözcüsü Halime Bayram, ifade vermek üzere gittiği adliyede gözaltına alındı.
Mardin ’de ise kayyım Mustafa Yaman tarafından belediye iştiraki Kent A.Ş. ’de müdür yapılan ve kadın çalışanı fuhuşa zorladığı öne sürülen polis E.U. ’nun, hakkındaki idari ve adli soruşturma devam ederken emekliliğe ayrıldığı bildirildi. Kurumda çalışan D.S. adlı kadını fuhuşa zorladığı ses kaydıyla ortaya çıkan polis E.U. hakkında bir süre önce Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma sonrası Uysaler hakkında “Basit Cinsel Saldırı” suçlamasıyla iddianame hazırlanmış ve iddianame Mardin 1 ’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı