Spor

Dorukhan Avrupa’ya transfer olursa Eskişehirspor’un da kasası dolacak…

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

Dorukhan Avrupa'ya transfer olursa Eskişehirspor'un da kasası dolacak...

‘); $.dfp(71522022);

Beşiktaş’ın genç yıldızı Dorukhan Toköz’ün transferinden eski kulübü Eskişehirspor’a ücret gelebilir…

Dorukhan Toköz, 13 yaşında filiz lisans ile adım attığı Eskişehirspor’dan, 22 yaşında Beşiktaş’a bedelsiz transfer olarak ayrılmıştı. Beşiktaş ’a transferi sonrası, Eskişehirspor sadece yetiştirme tazminatı almaya hak kazanmıştı.

Şimdi Dorukhan ’ın Avrupa ’ya transferi söz konusu. Böyle bir transferin olması durumunda Eskişehirspor ’un buradan bir kazanç sağlaması mümkün mü ? İşte detaylar…

1)Yetiştirme tazminatı

Oyuncunun aynı federasyona bağlı kulüpler arasında, 23. yaş gününe denk gelen sezonun sonuna kadar olan süreye kadar lisanslı olduğu kulübe bir defalık ödenen tutardır.

2)Dayanışma katkısı

Farklı federasyonlara bağlı kulüpler arasında olan transfer bedelinden, oyuncunun 23. yaş gününe denk gelen sezonun sonuna kadar lisanslı olduğu kulüplere toplam transfer bedelinden verilen %5 ’e kadar olan paydır.

Dorukhan ’ın Beşiktaş ’tan başka bir kulübe transferi durumunda Eskişehirspor ’un yeni bir yetiştirme tazminatı alabilmesi mümkün değildir. Çünkü yetiştirme bedeli Beşiktaş tarafından geçen sene Eskişehir’e  ödendi. Bununla birlikte farklı federasyonlara üye iki kulüp arasında yapılan transferlerde, FIFA ’nın dayanışma katkısı (solidarity contribution) adı altında bir düzenlemesi mevcuttur. FIFA ’nın “FUTBOLCULARIN STATÜ VE TRANSFERLERİNE İLİŞKİN TALİMAT” belgesinde açıkladığı dayanışma katkısı, Dorukhan ’ın ülke dışına transferinde kulübümüze gelir getirecek bir durum yaratıyor.

Özetle transfer bedelinin (bonservis bedeli) %5 ’lik kısmı, futbolcuyu 23 yaşının sonuna kadar yetiştiren kulüplere dağıtılıyor. Dorukhan ’ın 10 milyon € bedelle ülke dışında bir kulübe transfer olması durumunda, aşağıdaki gibi hesap yapılacak ve bu bedel, transferin kesinlik kazanmasından sonra 30 gün içinde kulübümüze ödenmesi gerek. Dorukhan’ın ülkeden ülkeye yapacağı her transferden Eskişehirspor %4,25, Beşiktaş %0,5 pay alacaktır. %0,25’lik pay ise Dorukhan 12 yaşında lisanslı olmadığı için ödenmeyecek.

Eğer Dorukhan, bu sene İtalya ’ya gider ama bir sonraki yıl Almanya ’ya transfer olursa, transfer bedeli üzerinden yeniden bir pay alınması da söz konusu olacak. Bu durum kiralama bedelleri için de geçerli. Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta, bu transferlerin farklı ülkelere ve belli bir bedelle olmasıdır. Aynı ülke içinde olan transferlerde veya serbest kalma durumlarında böyle bir kazanç elde edemiyoruz. Mutlaka bir bonservis bedeli olması şart.

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı