Teknoloji

ABD ’de izne tabi olan Huawei için bir istisna – Güncellendi

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

ABD ’de izne tabi olan Huawei için bir istisna - Güncellendi

ABD ’de izne tabi olan Huawei için bir istisna - Güncellendi Tam Boyutta Gör

ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşlarında Başkan Trump vergi arttırımından son anda vazgeçti ancak Çinli firmalara önemli bir yaptırım uygulandı. ABD ’li firmaların Huawei ’ye ekipman satışının izne bağlandığı yaptırımda bir istisna oluştu.

Zaruriyet

Endüstri ve Güvenlik Ofisi geçtiğimiz hafta Huawei ve bir şekilde bağlantılı olduğu 68 firmaya ABD ’li üreticilerin ekipman satışını izne bağlamıştı. Huawei ’ye ekipman satmak isteyen herhangi bir ABD ’li firma ofisten izin almak zorunda.

Ayrıca Bkz. “Enigmata: Stellar War kule savuma ve RPG türlerini bir araya getiriyor”

Bununla birlikte halen Huawei ekipmanlarını kullanan bazı eyaletlerin iletişim altyapılarında izin süreci sıkıntı doğuracak. Zira bu altyapılarda yaşanacak bir soruna Huawei ’nin müdahale edebilmesi için ekipman temin etmesi ve dolayısıyla izin alınması gerekiyor. Bu süreç de iletişimi kesintiye uğratabilecek nitelikte.

Ticaret Departmanı potansiyel sorunların önüne geçebilmek adına Huawei ’ye istisna tanımaya karar verdi. Buna göre sadece mevcut ekipmanların teknik servisi için Huawei ’ye 90 günlük ekipman alım izni verildi. Sadece diyoruz zira kesinlikle yeni bir altyapı için ekipman satın alınamayacak.

Dünyanın bir numaralı ağ ekipman tedarikçisi Huawei ’nin ABD ’li üreticilerle iş ilişkisinin izne bağlanması elbette firmayı etkileyecektir ancak ABD ’nin yararına olduğunu söylemek güç. Huawei geçen yıl Qualcomm, Intel gibi firmalardan 11 milyar dolar değerinde ekipman tedariği yapmıştı. Firmanın toplam 70 milyar dolarlık alışverişi düşünüldüğünde ABD yüzde 15 gibi bir paya sahip durumda.

Güncelleme – İstisna durumu akıllı telefonlar ve dizüstü modelleri için de geçerli. Yani Google, Microsoft veya Intel ile anlaşma sağlanmış olan tüm cihazların bakımı için Huawei 90 gün daha ABD’li firmalardan donanım ve yazılım desteği almaya devam edecek.

https://www.phonearena.com/news/U.S.-softens-Huawei-ban-for-existing-equipment-in-the-states_id116132 Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın.

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı