Teknoloji

Çıplak gösteren uygulama kapandı

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

Çıplak gösteren uygulama kapandı

Bir makalenin dikkat çekmesinin bir gün ardından, giyinik haldeki kadınların fotoğraflarını çıplak hale çevirmek için yapay zekayı kullanan bir uygulama olan DeepNude‘un geliştiricileri, uygulamayı kapattılar ve yazılımın kullanımından feragat ettiler.

Samsung’un tweet’i isyan çıkardı

Geliştiriciler, yayımladıkları mesajda “bu şekilde para kazanmak istemiyoruz” dediler. Uygulamanın halen “her zaman istediğiniz süper güç” olarak tanımlandığı Twitter hesabındaki mesajda “mutlaka internette DeepNude’un bazı kopyaları paylaşılacaktır, ancak onları satan taraf olmak istemiyoruz” cümleleri kullanılmaktaydı. Mesajda şu sözler de yer aldı: “Dünya henüz DeepNude’e hazır değil.”

Ayrıca uygulamanın internet sitesi de artık açılmıyor. Bu uygulamanın yapay zeka geliştikçe mahremiyet ve rıza hakkındaki soruları arttıran medya manipülasyonunun son formu olduğu söylenebilir. Yapay zekalar sahte fotoğraf ve video yaratmada giderek daha yetenekli hale geliyorlar. Bilgisayar aracılığı ile medya manipülasyonu yeni bir şey değil ama DeepNude ve deepfake-video teknolojisi gibi ürünler ile konuda uzman olmayan kişilerin de gelişmiş sahte materyaller yaratması mümkün oluyor ve bunların kolay bir şekilde fark edilmeleri de mümkün değil.

Uygulamanın en başta eğlence için geliştirildiğini belirten DeepNude’un geliştiricileri, artık kullanılmamasını istiyor ve diğer kaynaklardan indirilmesinin veya paylaşılmasının kullanım şartlarını ihlal edeceğini de söylüyor. Ayrıca yazıda DeepNude’un daha yeni sürümlerinin yayımlanmayacağı ve hiç kimsenin – Premium sürümü lisansına sahip olan kişiler dahil – kullanım hakkının bulunmadığı da belirtiliyor.

DeepNude’un bu şartların uygulanmasını nasıl zorunlu tutabileceği ise biraz “karanlık.”

Önceki HaberYeni Fast & Furious’tan Son Fragman Sonraki HaberSamsung Galaxy Note 10 Plus İlk Kez Görüntülendi

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı