Teknoloji

Dosya göndermede büyük fiyasko

Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun

Dosya göndermede büyük fiyasko

Dosya paylaşma hizmeti WeTransfer, yaşadığı bir sorundan dolayı iki gün boyunca dosyaları yanlış kişilere gönderdiğini söyledi.

Kale Kilit’ten akılı güvenlik

WeTransfer, diğer çoğu dosya gönderme hizmetinin aksine 2GB’a kadar dosyaları ücretsiz göndermeye olanak tanıyor. Ücret ödeyen kullanıcılar, bir kerede 20GB dosyalar gönderebilirken, dosyalara parola ekleyebiliyorlar. Firma, 16 ve 17 Haziran’da kullanıcılara gönderdiği epostada dosyaların yanlış kişilere ulaştırıldığını, sorunun kaynağını henüz bilmediğini ve araştırmayı sürdürdüğünü söyledi.

Kullanıcılarına epostayla bildirimde bulunmakla kalmayan WeTransfer, web sayfasında da bir güvenlik notu yayınladı. Buna göre sorundan etkilenenlerin sitedeki oturumları kapatıldı ve bazılarının parolası sıfırlandı. Sorunla ilgili olan dosya bağlantılarının da devre dışı bıraklığı belirtiliyor.

WeTransfer ile gönderilen kişisel ve hassas dosyaların sayısının az olmadığını tahmin etmek zor değil. Yaşanan sorunun boyutlarına bağlı olarak bu olay, büyük bir gizlilik skandalına dönüşebilir.

Ne Yapmalı?

Hassas dosyaları gönderirken bu tür kötü sürprizlerle karşılaşmamak için WinRAR gibi dosyaları şifreleyebilen bir sıkıştırma programı kullanabilirsiniz. Uzman kullanıcılar OpenPGP araçlarından da faydalanabilir. Şifrelediğiniz dosyalar interntete sızsa dahi, güçlü bir parolayla korunduğu sürece içeriği açılamayacaktır.

Önceki HaberX-Men: Dark Phoenix’e Bir Darbe Daha!  

Leave your vote

Etiketler
Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı