Dünya

Son dakika… Belarus-Rusya geriliminde İstanbul krizi

9 Ağustos’ta Belarus’ta yapılacak seçimler öncesinde ülkeye farklı yollardan giriş yapan 30’dan fazla Rus paralı askerinin bulunarak gözaltına alınması Rusya ile Belarus arasında tansiyonun artmasına sebep oldu.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, gece saatlerinde Güvenlik Konseyi’ni toplarken, “Müdahaleye hazırlanıyorlardı” dedi. Yetkililer 200’den fazla paralı askerin ülkeye giriş yaptığını ve 9 Ağustos’taki seçimlerden önce ülkede kaos yaratmayı planladığını açıkladı.

Yapılan operasyonla başkent Minsk yakınlarındaki yaklaşık 30 Wagner paralı askeri gözaltına alındı.

İSTANBUL’A GİTMEYİ PLANLIYORLARDI
Belarus devlet televizyonu Rusların başkent Minsk’te gözaltına alındığını açıklarken Rusya’nın Belarus Büyükelçisi de TASS haber ajansına Rus paralı askerlerin uçakla İstanbul’a gitmeyi planladıklarını duyurdu.

Rusya’nın Belarus Büyükelçisi Dmitry Mezentsev, grubun Belarus’tan transit geçtiğini ve İstanbul üzerinden üçüncü bir ülkeye gitmeyi planladığını söyledi. Bu üçüncü ülkenin neresi olduğunu belirtmeyen Rus büyükelçi, grubun Belarus’un iç işlerine herhangi bir şekilde müdahalesinin söz konusu olmadığını vurguladı.

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, gelecek hafta yapılacak seçimler öncesinde paralı askerlerin ülkede kaos yaratmak için bulunduğunu açıkladı.

Mezentsev açıklamasında, “Henüz doğrulanmayan bilgilere göre, Ruslar yurt dışında, kesinlikle Belarus olmayan bir yerde enerji altyapısını ve kaynaklarını korumak için görevlendirilen özel bir güvenlik şirketinin çalışanları olabilir” dedi.

Rusya’nın paralı Wagner askerleri daha önce Suriye ve Libya’da da bulunmuştu.

Leave your vote

Daha Fazla Göster

Yorumun nedir ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Giriş Yap

Şifreni mi Unuttun ?

Henüz bir hesabınız yok mu ? Kayıt Ol

Şifreni mi Unuttun ?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş Yap

Privacy Policy